
Święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny nazywamy świętem Matki Boskiej Zielnej. Jak wyjaśnia ks. Ryszard Wołowski, wiąże się to przede wszystkim z opowieścią o wniebowzięciu. Jest wiele apokryfów, czyli pobożnych opowieści, które w prosty sposób tłumaczą prawdy wiary. I w jednym z takich apokryfów jest piękna opowieść o śmierci i wniebowzięciu Maryi. Otóż gdy Matka Boża umarła, apostołowie chcieli ją pochować. Złożyli ciało w trumnie, ale musieli poczekać, bo Tomasz zwany niedowiarkiem - ten sam, który nie uwierzył w zmartwychwstanie, dopóki nie dotknął rany Chrystusa - spóźnił się. Gdy już wreszcie dotarł, chciał zobaczyć ciało Najświętszej Marii Panny. Gdy otworzono trumnę, nie było w niej ciała Maryi, a jedynie piękne, pachnące lilie i inne kwiaty i zioła. Nazwa Matki Bożej Zielnej ma też związek z porami roku. Połowa sierpnia to czas zbiorów, pierwszych dożynek. Dlatego w tym dniu święci się kwiaty, zboża, zioła i warzywa.

Oficjalna nazwa tego święta to święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, obchodzone 15 sierpnia. Wprowadzone zostało ustawą Sejmu z 30 lipca 1992 r. (Dz.U. z 1992 r. Nr 60, poz. 303), obowiązującą od 13 sierpnia 1992.

Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, znane jako Matki Boskiej Zielnej w kościele rzymskokatolickim jest świętem nakazanym. Oznacza to, że w tym dniu katolicy mają obowiązek wzięcia udziału w mszy świętej.[/b] Co to oznacza w praktyce? Osoby wierzące mają obowiązek uczestniczenia 15 sierpnia we Mszy Świętej. Katolicy muszą obowiązkowo iść do kościoła oraz uczestniczyć we mszy świętej.