Spis treści
Praca menadżera - na czym polega?
Praca menadżera to nieustanne balansowanie między wyzwaniami a oczekiwaniami, zarządzanie zespołem, podejmowanie kluczowych decyzji i dbanie o rozwój firmy. To rola, która wymaga nie tylko wiedzy i doświadczenia, ale także umiejętności szybkiego reagowania na zmieniające się warunki rynkowe. Menedżer musi być liderem inspirującym zespół, strategiem przewidującym trendy oraz organizatorem dbającym o sprawne funkcjonowanie przedsiębiorstwa.
To wymagające stanowisko często wiąże się z dużą presją i koniecznością podejmowania trudnych decyzji. Nagroda Menedżer Roku, przyznawana przez Dziennik Zachodni oraz Strefę Biznesu, stanowi wyjątkowe wyróżnienie dla tych, którzy odznaczają się profesjonalizmem, skutecznością i zaangażowaniem w rozwój biznesu oraz regionu.
– Dziś świat walczy o talenty, a my mamy ich około 500 tysięcy. Ponad pół miliona firm w województwie śląskim to liczba, którą możemy się poszczycić nie tylko w Polsce, ale i za granicą – mówił Jan Klimek, prezes Związku Rzemiosła Polskiego.
Menedżer Roku 2024 Województwa Śląskiego
25 kwietnia br. podczas uroczystej gali w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach poznaliśmy zwycięzców tego prestiżowego konkursu.
– Spotykamy się z biznesem w różnych regionach Polski, ale tak silnego i zintegrowanego środowiska biznesowego, które myśli o swoim regionie, nie ma nigdzie indziej – dzielił się swoją opinią Zenon Nowak, prezes Zarządu Polska Press Grupy.
Wizjonerzy, innowatorzy, inspirujący liderzy – to oni co roku rywalizują o tytuł Menedżera Roku Województwa Śląskiego. Ruszyła kolejna edycja tej prestiżowej nagrody, która wyróżnia przedsiębiorców kształtujących rozwój regionalnej gospodarki. Nagrody zostały przyznane w trzech głównych kategoriach: - Mikro i Małe Przedsiębiorstwo – firmy zatrudniające do 49 osób, - Średnie Przedsiębiorstwo – firmy zatrudniające od 50 do 249 osób, - Duża Firma – firmy zatrudniające powyżej 250 pracowników.
– Menadżer Roku to ważne wyróżnienie. My, na Śląsku, powinniśmy pokazywać talenty, które posiadamy. Śląski biznes to wiele przedsięwzięć wartych zauważenia – czasem są to wielomiliardowe inwestycje, innowacyjne rozwiązania zdobywające rynki, a czasem firmy, które powstały w naszym regionie, tutaj produkują, ale są bardziej rozpoznawalne za granicą niż w Polsce. Dlatego tak ważne jest, abyśmy rozmawiali o tych menadżerach i prezentowali te organizacje – mówił Marek Wójcik, wojewoda śląski, będący jednym z członków kapituły konkursu.
Najlepsi z najlepszych
Typowanie kandydatów rozpoczęło się 14 marca i trwało do 5 kwietnia. Następnie Kolegium Elektorskie, w skład którego wchodzą uznani przedsiębiorcy, samorządowcy, politycy, dziennikarze oraz eksperci z różnych branż, nominowało najlepszych z najlepszych. Kapituła, podczas swojej oceny, zwracała uwagę na takie aspekty, jak: - Efektywność zarządzania – zdolność do dynamicznego rozwoju firmy i jej sukces w 2024 roku; - Liderstwo i etyka – pozytywne opinie zespołu oraz środowiska biznesowego, przestrzeganie zasad uczciwej konkurencji i etycznego prowadzenia działalności; - Zaangażowanie społeczne – działalność charytatywna, wsparcie dla lokalnych inicjatyw i wdrażanie zasad odpowiedzialnego biznesu.
– Śląsk to przedsiębiorczość i legendarna kultura techniczna, która sprawia, że dziś możemy z odwagą i nowymi pomysłami myśleć o przyszłości regionu – o tym, co będzie na Śląsku, gdy ciężki przemysł, który go budował, zostanie zastąpiony przez coś nowego – mówił Marcin Zasada, redaktor naczelny Dziennika Zachodniego. – Dlatego właśnie wyróżniamy tych liderów i menadżerów. Potrzebujemy najlepszych ludzi, którzy będą kreować zmiany i wyznaczać kierunek dalszego rozwoju – dodał.

Nagrodzeni wyjątkowym tytułem
Kategoria Mikro i Małe Przedsiębiorstwo - Grzegorz Pietraszewski prezes zarządu Bajka Pana Kleksa oraz Kleks Magia Kina.
Kategoria Średnie Przedsiębiorstwo - Władysław Nowak prezes zarządu Spółki Nowak-Mosty Sp. z o.o - w imieniu prezesa nagrodę odebrał Adam Adamczyk, wiceprezes zarządu Spółki Nowak-Mosty Sp. z o.o.
Kategoria Duże Przedsiębiorstwo - Grzegorz Lot prezes zarządu TAURON Polska Energia S.A.
– Na Śląsku się urodziłem, wychowałem i ożeniłem. Tutaj też na co dzień pracuję i mieszkam, dlatego to dla mnie ogromny zaszczyt nazywać się Ślązakiem. To wyróżnienie należy się całemu mojemu zespołowi. Lider to przede wszystkim ktoś, kto prowadzi ludzi, a żeby osiągać sukcesy – potrzeba wspaniałych osób. Mam szczęście i zaszczyt pracować właśnie z takimi ludźmi – mówił nagrodzony Grzegorz Lot.
Wyróżnienia dla pozostałych
Dodatkowo Kapituła Konkursu przyznała Wyróżnienia Specjalne:
Anna Hanusiak - tatarska właścicielka firmy Hansped Transport i Spedycja (kategoria Mikro i Małe Przedsiębiorstwo)
Bartłomiej Babuśka, prezes zarządu Funduszu Górnośląskiego S.A. (kategoria Średnie Przedsiębiorstwo) - w imieniu prezesa nagrodę odebrała Zoriana Czajkowska, dyrektor współpracy zagranicznej i centrum internacjonalizacji Funduszu Górnośląskiego.
Leszek Stokłosa Prezes Zarządu i Dyrektor Operacyjny Dąbrowskiej Fabryki Maszyn Elektrycznych „DAMEL” S.A. (kategoria Duże Przedsiębiorstwo).
Podczas gali, nagrodzono również menadżerów, których działalność wykracza poza standardowe ramy biznesowe i w szczególny sposób wspiera rozwój regionu:
Bożena Walicka - Górczak Prezes Firmy Walicki i Śląskiego Centrum Medycyny Sądowej wyróżniona jako lider empatii i profesjonalizmu za dbałość o tradycję i szacunek w biznesie.
Beata Drzazga, przedsiębiorca – wyróżniona jako lider emocjonalnej inteligencji.
Sylwia Mokrysz – wyróżniona za wizjonerskie zarządzanie marką LOYD.
Cedrob Foods S.A. - wyróżnione jako lider na rynku spożywczym.
Krzysztof Seredyński prezes Nexx Developer - wyróżniony jako lider zielonej Przestrzeni.
Prof. dr hab. Małgorzata Dobrowolska – wyróżniona jako mentor przyszłości.
Silesia City Center – wyróżnione za 20 lat działalności, kluczowego ośrodka handlowego, kulturalnego i społecznego Śląska.
