Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

2019 rok w Zespole Szkół w Kowalewie Pomorskim – część druga

Tomasz Błaszkiewicz
Tomasz Błaszkiewicz
nadesłane
W drugiej części podsumowania 2019 roku w Zespole Szkół w Kowalewie Pomorskim wspominamy m.in. konkursy, wydarzenia o charakterze patriotycznym i święto placówki.

Wrzesień

2 września odbyła się uroczysta inauguracja nowego roku szkolnego. Szczególnie liczne jest grono pierwszaków, gdyż naukę rozpoczęło sześć klas pierwszych.

6 i 9 września – Narodowe Czytanie polskich nowel. 6 września udział w wydarzeniu, przygotowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Kowalewie Pomorskim, wzięli uczniowie klasy 1 F. Swoje lektorskie talenty na scenie zaprezentowali: Michał Brzostowski, Sebastian Dembiński, Piotr Kaliszczak, Igor Kos, Marcel Ratyński i Martyna Stankiewcz. Natomiast 9 września akcja miała swoją szkolną odsłonę. Czytanie zainaugurował dyrektor Bogdan Oskwarek, zaś wicedyrektor Joanna Graczyk-Sobiechowska odczytała pierwszy fragment noweli „Sachem” Henryka Sienkiewicza. W bibliotece szkolnej znajduje się okolicznościowa pieczęć, którą szkoła otrzymała z Kancelarii Prezydenta RP dla upamiętnienia udziału w ogólnopolskiej akcji.

Październik

8 października akcja "Jem drugie śniadanie", która miała na celu pokazać, jak ważne jest spożywanie kilku zdrowych posiłków w ciągu dnia w odstępie 2-3 godzin. Dobre śniadanie to źródło energii i wzrostu naszej koncentracji oraz umiejętności zapamiętywania ważnych wiadomości. Szczególnie kiedy jesteśmy w szkole.

18 października – Święto Szkoły oraz Dzień Edukacji Narodowej. Tegoroczne święto szkoła celebrowała w sali widowiskowej domu kultury. Tradycyjnie podczas święta uczniowie klas pierwszych złożyli ślubowanie na sztandar.

29 października w Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Toruniu zorganizowano konkurs kulinarny pod nazwą „Z wieprzowiną na ty”. Uczestniczyło w nim 24. uczniów z regionu i spoza województwa kujawsko-pomorskiego. Zespół Szkół w Kowalewie Pomorskim reprezentowała Dominika Bera z klasy 3 TŻiUG, która za swoje konkursowe danie otrzymała wyróżnienie.

Listopad

8 listopada w szkole upamiętniono 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. O godzinie 11.11, podobnie jak w setkach szkół w całym kraju, wszyscy uczestnicy apelu zaśpiewali hymn państwowy. Dali tym samym wyraz przystąpienia do akcji #SzkolaDoHymnu. Dyrektor Bogdan Oskwarek podkreślił wagę najważniejszego państwowego święta i podziękował wszystkim uczniom za wspólne celebrowanie kolejnej rocznicy wolnej Polski. Ponadto razem z nauczycielem historii Mariuszem Głowackim dyrektor wręczył nagrody laureatom szkolnego konkursu historycznego. Zwyciężyła Kinga Kin, zaś kolejne miejsca zajęli: Mikołaj Hejnowski, Kamil Łasiński i Piotr Mejger.

20 listopada młodzież uczestniczyła w warsztatach kulinarnych, przeprowadzonych w restauracji czterogwiazdkowego hotelu Pory Roku w Pokrzydowie. Uczniowie rozwijali swoje pasje i odnajdywali nowe smaki. Przygotowali potrawy razem z szefem kuchni - na przystawkę tatar ze śledzia, następnie zupę z soczewicy z pomidorami i kurczakiem, ponadto gulasz wieprzowy na kaszy pęczak z surówką z kapusty pekińskiej, a także dwa desery: tiramisu i ciasto pleśniak. Młodzi kucharze poznali również tajniki pracy z shakerem i przygotowali bezalkoholowe drinki: mohito, mohito malinowe i Tequila Sunrise.

21 listopada odbyła się kolejna edycja Powiatowego Konkursu Ortograficznego o Superpióro Starosty Golubsko-Dobrzyńskiego. Zwycięzcy etapów szkolnych już po raz ósmy zmierzyli się w Kowalewie z dyktandem, przygotowanym przez Michała Żarskiego, polonistę z I LO w Rzeszowie. W kategorii uczniów szkół średnich zwyciężyła Dominika Becmer z Zespołu Szkół im. Anny Wazówny w Golubiu-Dobrzyniu, natomiast w kategorii szkół podstawowych Mistrzem Ortografii został Aleksander Bender, ósmoklasista z Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Ostrowitem.

Grudzień

3 grudnia w I Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Toruniu odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów Stypendystom Prezesa Rady Ministrów. Wśród wyróżnionych osób znalazła się również reprezentantka Zespołu Szkół Anna Radomska – uczennica klasy II technikum logistycznego.

6 grudnia uczniowie i nauczyciele uczestniczyli w charytatywnym I Biegu Mikołajkowym. Dodatkowo po południu na miejskim stadionie odbyła się kolejna część wydarzenia, tzn. bieg otwarty, w którym wystartować mógł każdy miłośnik lekkiej atletyki. Całkowity wpływ z opłaty startowej trafił do Hospicjum w Głogowie oraz do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Wielgiem. W sumie w szlachetnym celu pobiegło ok. 200 osób.

12 grudnia zorganizowano okolicznościową wieczornicę, poświęconą pamięci ofiar komunistycznego reżimu. Wśród zaproszonych gości byli także ludzie bezpośrednio zaangażowani w działalność demokratycznej opozycji: Jan Wyrowiński, Michał Leszczyc Grabianka i Bogdan Koszuta. Oficjalnymi gośćmi byli ponadto m.in.: kujawsko-pomorska wicekurator oświaty Maria Mazurkiewicz, inspektor oświaty Małgorzata Piaskowska, sekretarz urzędu miejskiego w Kowalewie Pom. Ewa Bąk, radni powiatowi i gminni, a także kierownicy instytucji publicznych. Podczas uroczystości wręczone zostały nagrody dla zwycięzców konkursu historycznego, poświęconego tematyce stanu wojennego. Największą wiedzą na temat wydarzeń sprzed niemal czterech dekad wykazał się Daniel Ossowski, drugie miejsce zajął Łukasz Łakomiec, natomiast miejsce trzecie wywalczył Piotr Kaliszczak z klasy pierwszej technikum.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska