MKTG SR - pasek na kartach artykułów

25 lat Szkoły Podstawowej nr 5 przy ul. 1 Stycznia w Żninie [zdjęcia]

Szymon Cieślak
Szymon Cieślak
Jubileusz Szkoły Podstawowej nr 5 w Żninie. Placówka ma już 25 lat!
Jubileusz Szkoły Podstawowej nr 5 w Żninie. Placówka ma już 25 lat! Szymon Cieślak
W piątek (14.10.2022), czyli w Święto Edukacji Narodowej, Szkoła Podstawowa nr 5 w Żninie obchodziła jubileusz 25-lecia powstania.

Na święto do placówki przybyło wielu gości, począwszy od przedstawicielki Kuratotium Oświaty w Bydgoszczy, poprzez reprezentantów samorządu, aż po społeczność szkolną, czyli nauczycieli (także byłych), uczniów i rodziców.

Jedną z najciekawszych części jubileuszu były wspomnienia, jakie snuli siedząc na fotelach Hanna Czajkowska, pierwsza dyrektor SP5 oraz Krzysztof Kaczmarek, obecny dyrektor szkoły.
- Pomysł powstania Szkoły Podstawowej nr 5 w Żninie pojawił się na początku lat 80. XX wieku, kiedy inspektorem do spraw oświaty w gminie Żnin był Józef Kaczmarek. Nastąpił wtedy gwałtowny rozwój budownictwa spółdzielczego, dzieci przybywało. Szkoła Podstawowa nr 2 przeznaczona dla sześciuset uczniów była zasilana 1200 uczniów. Pracowało się tam od 08:00 do 19:15, na dwie zmiany - powiedział Krzysztof Kaczmarek, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5 w Żninie.

Decyzja o budowie nowej placówki na tzw. "górce" przy 1 Stycznia została wydana dopiero pod koniec czerwca 1987 roku. Jesienią teren 4,7 ha został odrolniony, a Urząd Wojewódzki zgodę na budowę wydał przed świętami Bożego Narodzenia. Budowa rozpoczęła się w 1988 roku. Prowadziła ją firma PBROL.

Szkołę otwarto w 1997 roku. Dlaczego tak długo trwała budowa? Prace przypadły na czas zmiany transformacyjnej w Polsce. Problemem był m.in. planowany schron przeciwatomowy. jego budowa kosztowała za dużo. Prace rozpoczęły się dopiero po zaniechaniu jego dalszej budowy. Pomógł w tym ówczesny poseł Andrzej Wybrański, a zgodę na to musiało wydać Ministerstwo Obrony Narodowej.

Co istotne, na początku nikt nie chciał przychodzić do szkoły, która została zbudowana w środku pola. Teraz jest tam osiedle mieszkaniowe.

Nikt do tej szkoły nie chciał przychodzić. Bo daleko, bo na glinie, bo jest be... Coż, trzeba było coś zrobić żeby dzieciaki do szkoły sprowadzić. Tu chodziło też o pieniądze. Otworzyliśmy sobotnią szkołę. Gazetę wydawaliśmy. O tej szkole zaczęło się mówić - przyznaje Hanna Czajkowska, pierwsza dyrektor żnińskiej piątki.

Szkoła zaczęła dostawać nagrody za swoją aktywność. O placówce i jego energicznej ówczesnej dyrektor wiedział także Prezydent RP Aleksander Kwaśniewski. Pytał o nią podczas spotkania z przedstawicielami szkoły w Pałacu Prezydenckim.

Dopiero po otwarciu placówki ruszyła budowa hali sportowej, którą otwarto w 2002 roku. W 2005 roku zakończyła się budowa pełnowymiarowego boiska z bieżnią lekkoatletyczną. W 2009 roku został uruchomiona sala bilardowa z czterema profesjonalnymi stołami.

Nie przez cały czas żnińska "piątka" była podstawówką. Przez kilka lat była bowiem gimnazjum.

- W ciągu ostatnich pięciu lat zostały zrobione: termomodernizacja, wymiana stolarki okiennej, wymiana ogrzewania, budowa siłowni plenerowej, placu zabaw, parkingu dla rodziców przedszkolaków, wykonanie specjalnej części dla "zerówkowiczów" - wymiana Krzysztof Kaczmarek.

W 2013 roku w tej właśnie szkole z mieszkańcami Żnina spotkał się prezydent Bronisław Komorowski. To była pierwsza wizyta Prezydenta RP w Żninie po drugiej wojnie światowej. Potem w tej szkole z mieszkankami gminy Żnin spotkała się jego żona. Przy placówce jest dąb prezydenta, z kapsułą czasu.

Jubileusz to także życzenia, przemowy i prezenty. Jeżeli chodzi o te ostatnie, to z okazji jubileuszu burmistrz Żnina Robert Luchowski wręczył dyrektorowi Krzysztofowi Kaczmarkowi czek podarunkowy z okazji jubileuszu o wartości 25 tys. zł.

Następnie odbyło się pasowanie na pierwszoklasistów.
Więcej o tym tutaj:

Nie zabrakło występów artystycznych w wykonaniu uczniów. Chór Pięciolina prowadzony przez Reginę Wysocką zaśpiewał piosenki, a spektakl o historii szkoły pokazali uczniowie z teatru Drabina działającego przy SP5, który prowadzą Agnieszka Rąpała oraz Bernardeta Kłoniecka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska