MKTG SR - pasek na kartach artykułów

27 grudnia oficjalnie świętem państwowym! Andrzej Duda podpisał ustawę ws. Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego

Bartosz Kijeski
We wtorek, 23 listopada w Poznaniu prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę ws. Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego
We wtorek, 23 listopada w Poznaniu prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę ws. Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu
Stało się! Prezydent Andrzej Duda we wtorkowe popołudnie podpisał projekt ustawy o ustanowieniu 27 grudnia Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Uroczystość podpisania odbyła się w symbolicznym miejscu dla Wielkopolan - w Hotelu Bazar w Poznaniu, z którego 103 lata temu do mieszkańców przemawiał Ignacy Jan Paderewski.

Andrzej Duda podpisał ustawę: 27 grudnia będzie świętem narodowym

Podczas wtorkowej uroczystości, które miało miejsce w Hotelu Bazar przy ul. Paderewskiego w Poznaniu, prezydent Andrzej Duda po podpisaniu ustawy powiedział, że jest niezwykle dumny, że w tej historycznej sali mógł dokonać tego historycznego aktu. Po podpisaniu przez prezydenta ustawy, została symbolicznie przekazana na ręce inicjatorów projektu.

- Chcę podziękować z wielkim wzruszeniem i wielkim szacunkiem do Wielkopolan, w zaufaniu abym wystąpił z prezydencką inicjatywą ustawodawczą, by ten dzień zwycięskiego powstania, 27 grudnia mógł zostać ustanowiony świętem narodowym. Cześć i chwała bohaterom!

- powiedział podczas przemówienia prezydent.

Czytaj także:

Ustawa została wniesiona do sejmu jeszcze we wrześniu jako inicjatywa ustawodawcza prezydenta. Podczas głosowania w sejmie oraz senacie wszyscy politycy byli za przyjęciem tego projektu.

- Chciałbym podziękować, bowiem obie izby parlamentu z pełną powagą oraz odpowiedzialnością, w wielkim poczuciu jedności, bez zbędnych dyskusji politycznych ten dzień ustanowiły świętem narodowym. Ten akt jest wspólnym aktem politycznym. Dziękuję, że ponad wszelkimi podziałami, ten projekt trafił do mnie, abym mógł go w tym miejscu podpisać

- dodał Duda.

Jeszcze przed główną uroczystością, na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan na Wzgórzu św. Wojciecha, Andrzej Duda złożył kwiaty na grobie Stanisława Taczaka, dowódcy Powstania Wielkopolskiego oraz podpułkownika Armii Wielkopolskiej.

Andrzej Duda składa kwiaty na grobie gen. Stanisława Taczaka:

od 16 lat

Prezydent we wrześniu przyjął ustawę od samorządowców i historyków

Andrzej Duda projekt ustawy przyjął na początku września. Pomysł ustanowienia nowego święta powstał z inicjatywy m.in.: Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości w Poznaniu, Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu, Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918–1919, Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski, Fundacji Zakłady Kórnickie i Muzeum Narodowego w Poznaniu. Wówczas, podczas uroczystości przed Pałacem Prezydenckim zaznaczył, że: “nie ma wolnej Polski bez Wielkopolski”.

Podczas wywiadu udzielonemu we wrześniu “Głosowi Wielkopolskiemu”, prezydent powiedział, że Powstanie Wielkopolskie w skali kraju jest wydarzeniem zapomnianym i pomijanym. Dodał także, że chciałby, aby Polacy co roku wspominali ten czyn nie tylko w kontekście daty, ale i płynących z niego wartości.

- Trzeba więc przypominać, że to był jeden z ważnych fundamentalnych elementów odzyskania niepodległości i scalania państwa polskiego w 1918, 1919 i 1920 roku. Święto powinno sprawić, że ta wiedza stanie się wiedzą powszechną - i się bardzo z tego cieszę!

- mówił Andrzej Duda.

Zobacz także:

Historia Powstania Wielkopolskiego

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu. Dzień wcześniej przemówienie z balkonu Hotelu Bazar wygłosił Ignacy Jan Paderewski. Podczas pierwszego okresu walk Wielkopolanom udało się zdobyć większą część miasta, a także przejąć lotnisko Ławica. Do połowy stycznia wyzwolono też większą część Wielkopolski. Zwycięstwo zostało przypieczętowane 28 czerwca 1919 roku przez podpisany traktat wersalski, w wyniku, którego do prawie cała Wielkopolska trafiła na mapy ówczesnej Polski.

Ustawa wejdzie w życie w ciągu 14 dni od dnia podpisania uchwały przez Prezydenta. Narodowym Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, mimo że będzie od tego roku świętem państwowym, to nie będzie dniem wolnym od pracy.

Zobacz też: Poznaniacy przenieśli się w czasie!

Inscenizacja przyjazdu Jana Henryka Dąbrowskiego i Józefa Wybickiego do Poznania. Przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Wielka inscenizacja na Starym Rynku. Jan Henryk Dąbrowski i ...

Od niedzieli w piwnicach Zamku Przemysła oglądać można wystawę pt. „Poznański fotograf Sally Jaffé”. Fotografie uwieczniają Poznań z przełomu XIX i XX wieku. Czytaj więcej i zobacz zdjęcia z wystawy --->

Niezwykłe fotografie Poznania z przełomu XIX i XX wieku na w...

Pamiętacie Poznań bez Starego Browaru, Kupca Poznańskiego, Avenidy oraz... bez korków? Zobaczcie 50 zdjęć miasta sprzed niespełna trzydziestu lat. Tak wyglądał Poznań w latach dziewięćdziesiątych. Wielu z tych miejsc możecie dziś nie poznać!Na zdjęciu Stary Rynek w Poznaniu.Przejdź dalej i zobacz kolejne zdjęcia --->

50 zdjęć Poznania z lat 90. Wielu z tych miejsc możesz dziś ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska