To już drugi rok obowiązywania jednorazowego świadczenia "Dobry start". Potocznie jest nazywane "Wyprawką szkolną", bo to właśnie na zakup plecaka, zeszytów czy innych przyborów najczęściej rodzice przeznaczają otrzymane pieniądze.
W ubiegłym roku wypłacono łącznie 4,408 mln świadczeń "Dobry start". Oznacza to, że o tę formę wsparcia wnioskowali niemal wszyscy uprawnieni. W ubiegłym roku program kosztował budżet państwa 1,322 mld zł.
ZOBACZ TAKŻE:300 plus dla dorosłych. Rząd przyjął rozporządzenie o poszerzeniu programu. 300 plus obejmie większą liczbę uczniów
Świadczenie jest wypłacane niezależnie od dochodów rodziny. Nie przysługuje jednak z urzędu - jest przyznawane na wniosek rodzica, opiekuna lub rodziny zastępczej. Uczniowie szkół dla dorosłych też mogą składać wnioski
Od 1 lipca, można składać online wnioski o świadczenie "Dobry start" (za pośrednictwem kanałów bankowości elektronicznej oraz portalu Emp@tia). Tylko przez miesiąc wpłynęło już w całym kraju 1,5 mln wniosków. W regionie do 30 lipca złożono ponad 80 tys. wniosków, a wypłacono blisko 10 mln zł.
W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, o pieniądze na wyprawę szkolną mogą ubiegać się rodzice i opiekunowie uczących się dzieci do 20. roku życia lub do 24. roku życia, jeżeli dziecko ma orzeczenie o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności, potrzebie kształcenia specjalnego lub potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych. Pieniądze przysługują również na dzieci w pieczy zastępczej. W tym przypadku wnioski przyjmują i rozpatrują powiatowe centra pomocy rodzinie.
CZYTAJ WIĘCEJ:Wyprawka szkolna. Kiedy kupić, żeby nie przepłacić. Pamiętaj o wniosku o świadczenie "Dobry start". Jak zdobyć dofinansowanie 300plus?
Uwaga! Wyprawka szkolna "300 plus" nie przysługuje studentom, przedszkolakom oraz uczniom zerówki.
W urzędzie lub pocztą
Od 1 sierpnia można składać wnioski papierowe - w urzędzie lub za pośrednictwem poczty. Od dziś rozszerza się krąg osób uprawnionych do świadczenia. Mogą się o nie starać również uczniowie szkół dla dorosłych i szkół policealnych.
Termin składania wniosków upłynie 30 listopada. Jeśli wniosek zostanie złożony w lipcu lub sierpniu, pieniądze zostaną wypłacone najpóźniej do 30 września. Na rozpatrzenie wniosków złożonych później urzędy będą miały dwa miesiące.
