MKTG SR - pasek na kartach artykułów

43. rocznica Porozumienia Bydgoskiego. Rolnicy otworzyli drogę do rejestracji "Solidarności"

Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz
Z okazji 43. rocznicy Porozumienia Bydgoskiego złożono kwiaty przy ul. Dworcowej 87, gdzie 17 kwietnia 1981 r., po fali protestów, ostatecznie zakończyły się rozmowy władzy z działaczami i rolnikami, domagającymi się zgody na rejestrację związku zawodowego rolników indywidualnych
Z okazji 43. rocznicy Porozumienia Bydgoskiego złożono kwiaty przy ul. Dworcowej 87, gdzie 17 kwietnia 1981 r., po fali protestów, ostatecznie zakończyły się rozmowy władzy z działaczami i rolnikami, domagającymi się zgody na rejestrację związku zawodowego rolników indywidualnych Tomasz Czachorowski
17 kwietnia 2024 r. o godz. 11 przed tablicą pamiątkową przy ul. Dworcowej 87 w Bydgoszczy złożono wiązanki z okazji 43. rocznicy podpisania Porozumienia Bydgoskiego.

- Jednym z istotnych postulatów, które przyjęto w tym porozumieniu, było otworzenie przez PRL drogi do rejestracji NSZZ „Solidarność” – przypominają Wojciech Mojzesowicz i Danuta Pilarska z zarządu Kujawsko-Pomorskiej Rady Wojewódzkiej NSZZ RI „Solidarność”, organizatorzy uroczystości.

Odbyła się ona przed budynkiem, gdzie 17 kwietnia 1981 r., po fali protestów, ostatecznie zakończyły się rozmowy władzy z działaczami i rolnikami, domagającymi się zgody na rejestrację związku zawodowego rolników indywidualnych.

Zaczęło się 19 marca 1981 r. w budynku Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy, podczas Wojewódzkiej Rady Narodowej. Mimo obietnicy, przedstawiciele NSZZ „Solidarność” i mieszkańcy wsi nie zostali dopuszczeni do głosu, a sesję zakończono przedwcześnie. Związkowcy postanowili jej nie opuszczać i zagrozili strajkiem okupacyjnym urzędu. Podobny trwał w siedzibie Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego przy ul. Dworcowej 87. Do urzędu wojewódzkiego wkroczyły oddziały milicji i ZOMO - kilka osób zostało poturbowanych. Wiadomość o tym obiegła świat, mówił o niej nawet Jan Paweł II.

- Dramatyzm sytuacji w marcu 1981 r. w Bydgoszczy podsycała świadomość, że w tym samym czasie w Polsce odbywały się manewry wojskowe państw Układu Warszawskiego o kryptonimie „Sojuz ‘81” – przypomina Instytut Pamięci Narodowej. - W powszechnej opinii uczestniczące w nich wojska w każdej chwili mogły być użyte do stłumienia protestów społecznych. Kolportowane były nawet informacje głoszące, że wydarzenia w Bydgoszczy miały być prowokacją dokonaną po to, aby dać władzom pretekst do wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Na szczęście dla Polaków informacje te nie były prawdziwe.

Ostatecznie władze PRL zawarły ze związkowcami porozumienie.

- Zobowiązały się wyjaśnić sprawę pobicia związkowców, wskazać i ukarać winnych wydarzeń bydgoskich, a także wydać zgodę na rejestrację rolniczej „Solidarności”, co ostatecznie nastąpiło 12 maja 1981 r. - podaje IPN.

Źródło: IPN

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska