
Zapominalstwo, czyli brak obowiązkowego przeglądu
Jeśli jesteśmy właścicielem budynku jednorodzinnego, powinniśmy pamiętać, że zgodnie z przepisami prawa budowlanego (art. 62), mamy obowiązek przeprowadzenia – przynajmniej raz w roku – kontroli stanu technicznego instalacji gazowej oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych, wentylacyjnych). Dodatkowo, raz na pięć lat, należy zrobić generalny przegląd stanu technicznego budynku i związanych z nim instalacji. Choć wydaje się to mało ważne, istotna jest również regularna konserwacja i czyszczenie komina, który stanowi ważny element wentylacji całego budynku.
- Warto dbać o bezpieczeństwo i wykonywać przegląd przynajmniej dwa razy w roku, przed zimą i wiosną. Pamiętajmy, by zawsze zachowywać dokumentację z wykonywanych przeglądów. Jeżeli stwierdzone podczas kontroli uszkodzenia mogą spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia bądź środowiska, a w szczególności katastrofę budowlaną, jesteśmy narażeni na ogromne wydatki. W przypadku powstałej szkody, dokumentacja poświadczy jednak o dopełnieniu obowiązków przez właściciela i uchroni przed wysokimi kosztami ewentualnego odszkodowania – tłumaczy Anna Materny, dyrektor biura ubezpieczeń detalicznych Gothaer.

Nieodpowiednie zabezpieczenie nieruchomości
Zdarza się, że wychodząc z mieszkania nie zamknęliśmy okien, a podczas naszej nieobecności doszło do włamania z kradzieżą. Pamiętajmy, że w tym przypadku ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności. Jeśli zostawimy uchylone lub otwarte okno w naszym domu, garażu lub budynku gospodarczym, ubezpieczyciel ma prawo odmówić wypłaty odszkodowania ponieważ mieszkanie nie było odpowiednio zabezpieczone przez włamaniem.
– Warto podkreślić, że obowiązkiem każdego właściciela mieszkania, domu lub posesji jest zapewnienie minimalnego poziomu zabezpieczenia przed włamaniem i kradzieżą. Ubezpieczyciel musi mieć pełną wiedzę na temat rodzaju posiadanych przez klienta zabezpieczeń, a więc alarmu, drzwi, okien, czy rolet antywłamaniowych. Wszystkie zabezpieczenia muszą być sprawne, okna i drzwi zamknięte, a alarm aktywny w momencie włamania, co określa tzw. minimalny poziom zabezpieczenia mienia – przypomina Anna Maternyz Gothaer.
Niektóre towarzystwa bardzo wyraźnie określają w jaki sposób zabezpieczyć okna (np. kratami, żaluzjami antywłamaniowymi bądź okiennicami) oraz jakich zamków używać (w przypadku drzwi zewnętrznych do budynku mieszkalnego potrzebne są dwa zamki wielozastawkowe, a w przypadku drzwi do budynku gospodarczego – kłódka wielozastawkowa).