MKTG SR - pasek na kartach artykułów

500 plus dla niepełnosprawnych. Dziś pierwsze wypłaty na Kujawach i Pomorzu

Jolanta Zielazna
Jolanta Zielazna
Archiwum PP
Pierwsze 500 plus dla osób niepełnosprawnych wypłacił dziś ZUS w Kujawsko-Pomorskiem. We wtorek wypłaty rozpocznie KRUS.

500 plus dla niepełnosprawnych

Pierwsze 500 plus dla osób niepełnosprawnych wypłacą dziś placówki ZUS w Kujawsko-Pomorskiem. We wtorek wypłaty rozpocznie KRUS. Następny termin to 10 października.

Oddziały ZUS w Kujawsko-Pomorskiem wydały pierwsze decyzje w sprawie świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, potocznie określanego jako 500 plus.
Decyzje dotrą do nich później niż pieniądze.

Czytaj także: 500 plus dla niepełnosprawnych - pytania i odpowiedzi. W kraju złożono już ponad 101 tys. wniosków do ZUS

Do 2 października włącznie do obu oddziałów ZUS w Kujawsko-Pomorskiem wpłynęło ponad 13 tys. wniosków (6436 w oddziale bydgoskim i 6 640 w toruńskim). Ponad 8 tys. złożyły kobiety, blisko 5 tys. - mężczyźni.

W sumie do tej pory najwięcej jest podań od osób w wieku 18-74 lata (9 432), jedną trzecią z tego złożyli emeryci emeryci 75+ (3640). Są też wnioski od osób niepełnosprawnych, którzy nie ukończyli 18 lat. Ich jednak ustawa nie obejmuje. Oni otrzymują 500 plus na dzieci.

Zainteresowani zaczęli składać wnioski już od początku września, mimo że ustawa weszła w życie 1 października. Część z tych osób posiada orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji. - Z przeanalizowanych do tej pory przez pracowników ZUS dokumentów wymagane orzeczenia ma blisko 1900 osób - informuje Krystyna Michałek, kujawsko-pomorski rzecznik regionalny ZUS.

500 plus dla niepełnosprawnych - wypłaty

To pozwoliło wydać pierwsze decyzje. Już dziś (piątek) z przekazami emerytur i rent do mieszkańców regionu trafią więc pierwsze świadczenia uzupełniające. Będzie to 59 "pięćsetek" w oddziale ZUS Bydgoszcz (średnia wysokość wypłaty 403 zł). Oddział ZUS w Toruniu wypłaci świadczenia 235 osobom niepełnosprawnym. Dostaną je ci, którym termin wypłaty emerytury czy renty przypada 5 lub 6 października. Ponieważ są to dni wolne, pieniądze muszą być wypłacone wcześniej.

Następny termin wypłat to 10 października. Wtedy pieniądze z ZUS trafią do kolejnych 450 osób. W oddziale bydgoskim średnia wypłata w tej transzy wynosi 390 zł.

Niebawem pieniądze ze świadczenia uzupełniającego dostaną też pierwsi rolnicy. Do placówek KRUS w województwie kujawsko-pomorskim złożono do tej pory 4 750 wniosków - jak poinformował nas Piotr Moskal, dyrektor oddziału regionalnego KRUS w Bydgoszczy. Wypłaty rozpoczną się we wtorek, 8 bm.

500 plus dla niepełnosprawnych - komu przysługuje

500 plus dla niepełnosprawnych to potoczna świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji.
Aby je otrzymać trzeba spełnić określone w ustawie warunki.

Świadczenie uzupełniające przysługuje tym, którzy:
- ukończyli 18 lat
- mieszkają w Polsce
- posiadają jedno z poniższych orzeczeń:

  • o niezdolności do samodzielnej egzystencji
  • o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji
  • o całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym i niezdolności do samodzielnej egzystencji
  • o całkowitej niezdolności do służby i niezdolności do samodzielnej egzystencji.

Uznawane są też orzeczenia o zaliczeniu do I grupy inwalidów, wydane przez komisję lekarską ds. inwalidztwa i zatrudnienia przed 1 września 1997 r.

Orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym, wydane przez powiatowy zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności, nie jest tożsame z orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji. Nawet, jeśli jest zaznaczone, że niepełnosprawny wymaga pomocy innej osoby w codziennym funkcjonowaniu.

Niepełnosprawni muszą też spełnić warunek dochodowy, czyli albo nie otrzymują żadnych świadczeń finansowanych ze środków publicznych, albo nie są one wyższe niż 1600 zł brutto. Wlicza się też świadczenia wypłacane przez instytucje zagraniczne.
Świadczenie uzupełniające nie może być wyższe niż 500 zł, a suma tego świadczenia i otrzymywanej emerytury/renty nie może przekraczać 1600 zł.

Do świadczeń branych pod uwagę przy ustalaniu progu dochodowego nie uwzględnia się dodatków do emerytur i rent przysługujących na podstawie innych ustaw, np. dodatku pielęgnacyjnego. Nie wlicza się też rent rodzinnych pobieranych przez osoby otrzymujące rentę socjalną.

Świadczenie uzupełniające przyznawane jest na wniosek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Zdobywca Oscara miał 71 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska