Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

500 plus dla niesamodzielnych przepadnie po śmierci emeryta. Rodzina go nie dostanie

Małgorzata Stempinska
Małgorzata Stempinska
500 plus dla niesamodzielnych przepadnie po śmierci emeryta. Rodzina go nie dostanie
500 plus dla niesamodzielnych przepadnie po śmierci emeryta. Rodzina go nie dostanie archiwum
Mąż nie otrzyma 500 plus dla niesamodzielnych po śmierci żony. Inaczej jest z emeryturą, która przysługuje na wniosek uprawnionego członka rodziny osoby zmarłej.

Skontaktował się z nami pan Marian z gm. Mrocza. - Moja żona zmarła na początku października ubiegłego roku. Od 1 października 2019 roku miała przyznane świadczenie uzupełniające dla niesamodzielnych w wysokości 500 złotych miesięcznie. Miało być przelane na konto razem z emeryturą do 25 października ubiegłego roku. Tak się nie stało. Pojechałem do Inspektoratu ZUS w Nakle wyjaśnić sprawę. Tam dano mi do wypełnienia tylko wniosek o wypłatę emerytury żony za październik. Usłyszałem, że 500 plus dla niesamodzielnych żony już mi się za ten sam miesiąc nie należy. Takie podobno są przepisy. Proszę o informacje czy tak jest - mówi nasz Czytelnik.

Wniosek tylko o emeryturę

Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego, potwierdza, że rzeczywiście 500 plus nie przysługuje współmałżonkowi osoby zmarłej. - Wypłata świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji , czyli tzw. 500 plus dla niesamodzielnych, nie przysługuje członkowi rodziny, który stara się o świadczenie niezrealizowane po zmarłym świadczeniobiorcy - mówi Krystyna Michałek.

Rok na załatwienie formalności

Inaczej jest w przypadku emerytury. Wstrzymanie wypłaty świadczenia następuje od miesiąca przypadającego po miesiącu, w którym zmarł emeryt. Oznacza to, że gdyby termin wypłaty przypadał po dniu śmierci emeryta wypłatę wstrzymuje się dopiero od następnego miesiąca.

Listonosz, który przynosi emeryturę po śmierci emeryta nie powinien jej wypłacać domownikom tylko zwrócić do ZUS, a uprawniony członek rodziny powinien złożyć do ZUS wniosek o wypłatę tzw. świadczenia niezrealizowanego. W sytuacji kiedy listonosz wypłaci świadczenie, ZUS ustali nadpłatę i będzie dochodził zwrotu wypłaconej kwoty. Pieniądze wypłacone po śmierci emeryta trzeba zwrócić jako nienależnie pobrane świadczenia. Jeśli to było świadczenie, które zmarłemu się należało (tj. za miesiąc, w którym emeryt zmarł - bez względu na to, w jakim dniu miesiąca) ZUS, na wniosek o wypłatę niezrealizowanego świadczenia wyda formalną decyzję i przekaże pieniądze uprawnionym. - Wniosek o niezrealizowane świadczenie należy złożyć przed upływem 12 miesięcy od dnia śmierci osoby, której przysługiwały świadczenia - podkreśla Krystyna Michałek.

Np. pani Zofia, emerytka, mieszkała z mężem. Kobieta zmarła w październiku i dlatego nie pobrała emerytury za październik. Jej mąż jest uprawniony do pobrania – jako niezrealizowanego świadczenia – emerytury żony za październik. ZUS wypłaci to świadczenie pod warunkiem, że mąż złoży w tej sprawie wniosek.

100 Rocznica Powrotu Pomorza i Kujaw do Wolnej Polski - odc.5.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska