Zobacz wideo: Policyjny dron obserwował kierowców. Posypały się mandaty

Od 1 lutego 2023 roku wnioski o 500 plus można przesyłać do ZUS za pośrednictwem:
- bezpłatnej aplikacji mZUS,
- Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.
Rodzic lub opiekun dziecka, który ma numer PESEL, będzie mógł także złożyć wniosek przez portal Emp@tia albo swój bank – jeśli bank uruchomił taką usługę.
Jak obcokrajowcy mogą wnioskować o 500 plus na dziecko?
O świadczenie wychowawcze mogą ubiegać się także obcokrajowcy, którzy mieszkają w Polsce pod warunkiem, że mają legalny pobyt w Polsce wraz z dostępem do polskiego rynku pracy. Do wniosku o 500 plus muszą dołączyć dokumenty, które to potwierdzą np. kartę pobytu z adnotacją „dostęp do rynku pracy”.
Świadczenie 500 plus przysługuje także obywatelom Ukrainy, którzy przybyli z Ukrainy do Polski po 23 lutego 2022 roku w związku z działaniami wojennymi i uzyskali legalny pobyt w Polsce na podstawie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Wniosek o świadczenie powinni przekazać na specjalnie przygotowanym w języku ukraińskim formularzu SW-U.
Przypomnijmy, że 500 plus przysługuje na dziecko do dnia ukończenia przez nie 18. roku życia. Wynosi 500 zł miesięcznie, a w przypadku opieki naprzemiennej 250 zł.