Zmiany w programie 500 plus w 2023 roku
Od 1 stycznia 2022 roku obsługą 500 plus, czyli tzw. świadczenia wychowawczego, zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wyręczył w tym samorządy. Wnioski o świadczenie można składać tylko drogą elektroniczną, a pieniądze wypłacane są wyłącznie na rachunek bankowy.
Świadczenie wychowawcze, czyli 500 plus można otrzymać na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat. Świadczenie 500+ przysługuje niezależnie od dochodów.
Świadczenie wychowawcze przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, niezależnie od osiąganych dochodów. Żeby otrzymać świadczenie wychowawcze na nowy okres świadczeniowy, trzeba złożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych odpowiedni wniosek drogą elektroniczną. Przyjmowanie wniosków rozpocznie się 1 lutego 2023 r. - mówi rzecznik ZUS.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyjmuje wnioski o świadczenie 500 plus i podaje najważniejsze terminy. Warto pilnować terminów, bo w przeciwnym wypadku przerwa w wypłacie 500 plus potrwa nawet na trzy miesiące!
Program 500 plus w 2023 roku - ważne terminy
ZUS przypomina, że w 2023 ponownie trzeba złożyć wniosek o 500 plus. Warto pilnować terminów 500 plus, by utrzymać ciągłość świadczenia. Lepiej też nie zwlekać ze złożeniem wniosku, bo można stracić pieniądze.
Dokumenty najlepiej złożyć jak najszybciej, gdyż spóźnienie może skończyć się przerwą w wypłacie nawet na trzy miesiące - tyle czasu ma ZUS na rozpatrzenie wniosku. Co więcej, złożenie dokumentów po 30 kwietnia może się skończyć niepełnym wyrównaniem lub nawet brakiem.
Sprawdź, co teraz trzeba wiedzieć o programie 500 plus - najważniejsze informacje i terminy poznasz w naszej galerii:
