500 plus to pieniądze, które pomagają ograniczyć długi.

Jolanta Zielazna
500 plus pomaga w dopinaniu domowego budżetu.
500 plus pomaga w dopinaniu domowego budżetu. 123RF
500 plus pomaga rodzinom z dziećmi lepiej planować domowy budżet. Radzą sobie lepiej niż bezdzietni. Mimo to co piąta ma problemy z płaceniem należności w terminie.

Rodziny z dziećmi lepiej planują domowy budżet, rzadziej są rozrzutne. Problemem są dla nich nadmierne wydatki związane z kupnem mieszkania i samochodu, wyzwaniem jest rodzinny wyjazd na wczasy.
Mimo 500 plus co piąta ma problem z terminowym płaceniem swoich zobowiązań. Skala problemu jest jednak podobna do tej, jaką mają rodziny bezdzietne. Inne zaś są przyczyny finansowych kłopotów. To wynika z badań Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor.

Określenie "co piąta rodzina" oznacza 20 proc.

Przeczytaj także: 500 plus - sąd wydał ważną decyzję dotyczącą programu. Zobacz, co się zmieni!

500 plus poprawiło domowe budżety

Prawie trzy lata po wprowadzeniu programu 500 plus (wszedł w życie 1 kwietnia 2016 r.) BIG InfoMonitor w listopadzie 2018 r. sprawdził, jak stały dopływ gotówki do rodzin z dziećmi wpłynął na opłacanie bieżących rachunków.
Choć rząd jako główny cel programu wskazywał wzrost urodzeń, to pierwszym, mocno zauważalnym efektem, okazało się ograniczenie ubóstwa w rodzinach z dziećmi i wzrost dochodów do dyspozycji, co pokazują m. in. badania GUS.
Przypomnijmy, że z badań GUS budżetów domowych 2017 r. (raport z badania EU-SILCA2017) wynika, iż największy przyrost dochodów nastąpił w rodzinach z co najmniej trojgiem dzieci i tu najbardziej spadło zagrożenie ubóstwem.

500 plus wypłacane jest prawie 2,5 mln rodzinom, a blisko 55 proc. przyznanych pieniędzy dotyczyło także pierwszego (lub jedynego dziecka), na które obowiązuje kryterium dochodowe (nie więcej niż 800 zł netto na na osobę lub 1200 zł jeśli jest dziecko niepełnosprawne). Co roku do rodzin trafia ok. 23 mld zł.
Od lipca program zostanie rozszerzony o pieniądze także na pierwsze dziecko, bez kryterium dochodowego, co też poprawi sytuację finansową rodzin. Jak się przełoży na gospodarowanie pieniędzmi i spłatę długów? Tego jeszcze nie wiemy.

Problemów nie ma co trzecia rodzina z dziećmi

Z płaceniem bieżących zobowiązań problemów nie ma prawie co trzecia rodzina z dziećmi. Ale jednocześnie blisko połowa odczuwa takie kłopoty choćby raz na kilka miesięcy.

Co szósta rodzina (15 proc.) głowi się, jak dotrwać do pierwszego.

Dlaczego brakuje pieniędzy? Wydatki związane ze zdrowiem mają największy wpływ na utrzymanie równowagi domowego budżetu - wynika z odpowiedzi ankietowanych. Mimo poprawy stanu rodzinnej kasy, pierwszym powodem kłopotów finansowych jest choroba, problemy zdrowotne. Takie przyczyny wskazuje 37 proc. rodziców i co trzecia osoba bez dzieci. Można się domyślać, że w grę wchodzą m.in. prywatne wizyty u specjalistów, kupno lekarstw.

Zaciągnięte kredyty, pożyczki i zakupy na raty - to kolejny powód problemów pieniężnych. Występuje u więcej niż co czwartej rodziny z dziećmi (26 proc.). Bezdzietni radzą sobie lepiej - 18 proc. mówi, że jest to dla nich za duże obciążenie.
Co jedenasta rodzina przyznaje się też do zbyt dużych wydatków, robionych pod wpływem dzieci, dla co dziewiątej ciężarem jest zbyt duży kredyt mieszkaniowy.

Ale z drugiej strony, to właśnie tam, gdzie są dzieci, lepiej planowany jest domowy budżet, jest mniej rozrzutności. Do tego ostatniego przyznaje się co 10. rodzina, a wśród bezdzietnych - co piąta. Rzadziej jako powód problemów finansowych podawany jest brak pracy (7 proc.) Wśród bezdzietnych małżeństw jest to zdecydowanie częściej (19 proc.) występująca przyczyna.

Zdyscyplinowane rodziny z dziećmi

Czkawką odbijają się też zbyt duże wydatki, na który rodziny nie było stać, a jednak się na nie zdecydowała. Tak zrobiła prawie połowa - 45 proc.

- Polskie rodziny starają się, by ich domowy budżet nie był zbytnio obciążany. Dlatego większość wykazuje się dyscypliną finansową i ogranicza wydatki. Jednak posiadanie dzieci jest związane z nakładami, których trudno uniknąć. Jak choćby inwestycja w większe mieszkanie i jego wyposażenie czy też wyjazdy mówi Halina Kochalska, ekspert BIG InfoMonitor.

Właśnie zakup mieszkania lub samochodu znalazły się wśród największych obciążeń finansowych, trudnych do udźwignięcia przez rodziny. Wskazało to po 31 proc. pytanych.
Dla więcej niż co czwartego gospodarstwa (26 proc.) takimi wydatkami było kupno niezbędnego sprzetu rtv i agd. A wakacyjne wyjazdy to przedsięwzięcie wykraczające poza budżet co 5. rodziny.

Najrzadziej jako powód kłopotów ze spłatą zobowiązań podawano wydatki na edukację, szkolenia dorosłych (4 proc.) oraz edukację dzieci - 5 proc.

Z badania BIG InfoMonitor widać, że rodziny, z dziećmi są bardziej zdeterminowani, by unikać długów. Można uznać, że ważna jest dla nas odpowiedzialność za najbliższych.

Agro Pomorska odcinek 58

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie