„Piątka Kaczyńskiego” nowym orężem PiS-u w walce o głosy
Jarosław Kaczyński złożył w sobotę, 23.02.2019 r., podczas konwencji PiS, nowe obietnice wyborcze. Wywołały one wiele spekulacji w mediach. Dotyczą one m.in. kwestii finansowania zuchwałych planów PiS-u. Co zawiera „Piątka Kaczyńskiego”?
- wprowadzenie 500 plus już od pierwszego dziecka w rodzinie;
- wprowadzenie trzynastej emerytury dla emerytów o najniższym świadczeniu (1100 zł);
- przywrócenie zredukowanych połączeń autobusowych PKS;
- obniżenie lub zredukowanie podatku PIT dla pracowników do 26 r. ż.
- podwyższenie kosztów uzyskania przychodów przez pracowników.
500 plus na każde dziecko i trzynasta emerytura. Ile będą kosztować obietnice wyborcze?
"Piątka Kaczyńskiego" z miejsca wywołała poruszenie w mesiach. Obietnice wyborcze, które ogłosił Jarosław Kaczyński zostały ciepło przyjęte przez wszystkich uczestników konwencji PiS, w tym minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbietę Rafalską. Problem w tym, że spełnienie wszystkich zapowiedzi wiąże się z dużymi kosztami.
Rzeczniczka PiS Beata Mazurek, zapytana o źródła finansowania nowego programu, stwierdziła, że „nie ma obaw, by pieniędzy zabrakło”. Dodała, że partia rządząca świetnie sobie radzi ze ściąganiem pieniędzy, m.in. od maffi VAT-owskich. Portal money.pl nie jest jednak tak optymistyczny.
Money.pl: W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trwa gorączkowe poszukiwanie pomysłów na wdrożenie zapowiedzi Jarosława Kaczyńskiego. Wyzwanie stoi również przed Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. To właśnie resort Rafalskiej i ZUS mają na barkach realizację największej obietnicy prezesa PiS.
Tymczasem Elżbieta Rafalska w TVP potwierdziła, że zmiany w 500 plus będą – każde dziecko dostanie świadczenie, bez względu na test dochodowy.
500 plus i trzynasta emerytura juz zapisane w budżecie? Obietnice Jarosława Kaczyńskiego mogą być zrealizowane z rezerw
Izabela Leszczyna, posłanka PO oraz była wiceminister finansów ogłosiła, że Jarosław Kaczyński może planować opłacenie swoich obietnic wyborczych, korzystając z tzw. rezerw celowych budżetu.
W budżecie państwa rezerwy są dzielone na dwa rodzaje:
- ogólne – które mogą być wydane na dowolne cele (max. 0,2 proc. wydatków budżetu);
- celowe – które muszą mieć jasno określone cele (max. 5 proc. wydatków budżetu).
Minister Finansów – po otrzymaniu pozytywnej opinii sejmowej komisji finansów – może dokonać zmiany przeznaczenia rezerwy celowej.
Jak podaje Businessinsider.com.pl rezerwy celowe na 2019 r. wynoza 29,9 mld zł. Suma ta mogłaby pokryć znaczną część zaplanowanych na konwencji PiS świadczeń.