500 plus tylko dla pracujących rodziców? Jest taki pomysł

  • Gazeta Pomorska

Katarzyna Piojda

Tak niskiej aktywności zawodowej kobiet, jak w ostatnich kilkunastu miesiącach, dawno nie odnotowywaliśmy. Panie, które mogłyby pracować, bo mają odpowiednie wykształcenie, kwalifikacje, no i predyspozycje, niechętnie szukają zatrudnienia.
Panie, które mogłyby pracować, bo mają odpowiednie wykształcenie, kwalifikacje, no i predyspozycje, niechętnie szukają zatrudnienia.
 Anna Kaczmarz

Tak niskiej aktywności zawodowej kobiet, jak w ostatnich kilkunastu miesiącach, dawno nie odnotowywaliśmy. Panie, które mogłyby pracować, bo mają odpowiednie wykształcenie, kwalifikacje, no i predyspozycje, niechętnie szukają zatrudnienia. Powód: świadczenie 500 plus. To ono rozleniwiło niektóre Polki.

500 plus w regionie. Jedna samotna matka kontra druga

Z życia wzięte: samotna matka wychowuje jedno dziecko. Mieszkają sami, w mieszkaniu komunalnym, bo na własne ich nie stać. Matka pracuje od kilkunastu lat jako ekspedientka i zarabia 2400 złotych na rękę (już łącznie z nadgodzinami). Nastoletni syn uczy się w szkole średniej, więc dochodu nie ma. Rodzinie te pieniądze muszą wystarczyć na opłaty i na życie do końca miesiąca.

W tym samym bloku mieszka inna samotna matka – ma pięcioro dzieci i nigdy nie pracowała. Zarzeka się, że teraz, gdy dostaje po 500 złotych ekstra na każdą córkę i każdego syna, tym bardziej nie ma motywacji, aby szukać zatrudnienia. Kobieta otrzymuje po 500 plus na każde dziecko, również to najstarsze, gdyż, jak stanowią przepisy, jeżeli sytuacja rodziny jest wyjątkowo trudna, można wnioskować o przyznanie świadczenia rządowego także na najstarsze dziecko, a nie tylko na drugie oraz kolejne. Oprócz wspomnianych 2500 złotych, matka dostaje też ponad 2 tysiące złotych zasiłków, wypłacanych przez ośrodek opieki społecznej.
Pierwsza samotna matka ciężko, uczciwie pracuje, a i tak z synem ledwie wiążą koniec z końcem. Druga natomiast nie narzeka na biedę. Co miesiąc wpadają dodatkowe fundusze – i to całkiem spore.

Program 500 plus. Zniechęcenie do pracy na skalę kraju

500 plus spowodowało, że kobiety, które nie podjęły zatrudnienia przed wprowadzeniem rządowego programu, po jego wprowadzeniu jeszcze utwierdziły się w przekonaniu, że pracować nie będą. Pieniądze co miesiąc, tak za nic, i tak im przecież spływają. Wyniki badań to potwierdzają. Instytut Badań Strukturalnych wziął pod lupę dane z Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL). Okazało się, że program 500 plus negatywnie odbił się na aktywności zawodowej pań. Takiej sytuacji nie było w Polsce od prawie 20 lat. Matki zaczęły otrzymywać po 500 złotych ekstra i jednocześnie zaczęły odchodzić z pracy. Złożyły wypowiedzenia, ponieważ uznały, że lepiej (czytaj: wygodniej) będzie im zostać w domu i wychowywać córki i synów niż jeszcze pracować zawodowo.

Niektóre z pań swoje bezrobocie tłumaczyły w ten sposób: - Gdybym miała pójść do pracy, musiałabym znaleźć opiekunkę do trójki małych dzieci, bo na pomoc babci nie mogę liczyć, a do przedszkola publicznego dzieciom trudno się dostać z powodu braku wolnych miejsc. Niani musiałabym zapłacić jakieś 1300 złotych netto, a sama zarobiłabym trochę ponad 2000. Musiałabym doliczyć koszty dojazdu do i z pracy, no i poświęcony czas. To z tych względów nie opłaca mi się iść do pracy.

500 plus tylko dla zaszczepionych dzieci? Rodzicom odbiorą zasiłek? Nowy pomysł opozycji

W ministerstwie pracy dostrzegano plusy takiego podejścia matek. Tłumaczono, że część kobiet zrezygnowała z zatrudnienia, bo np. ich mężowie zaczęli lepiej zarabiać, gdyż rozwinęła się gospodarka, firmy się rozwijają, pracodawców stać na przyznanie swojej załodze podwyżek, w konsekwencji czego pensje wzrastają. Sytuacja materialna rodzin się poprawiła, zatem panie stwierdziły, że zamiast dzielić swój czas na pracę zawodową i obowiązki rodzinne, zajmą się w domu swoimi dziećmi.

Program 500 Plus. Czy będą kolejne zmiany?

- Trzeba naprawić to, co świadczenie 500 plus zepsuło – alarmują eksperci, m.in. wybrani przedstawiciele Platformy Obywatelskiej oraz Nowoczesnej. Pojawił się pomysł, aby te fundusze trafiały jedynie do rodzin, w których matka pracuje zawodowo. Tym samym kobiety, które tkwią na bezrobociu i ani myślą znaleźć etat, przestałyby dostawać comiesięczne rządowe wsparcie w postaci dodatkowego zastrzyku gotówki. Odebranie im pieniędzy, do jakich zdążyły się przyzwyczaić, miałoby spowodować, że panie zmobilizują się i jednak zaczną intensywnie rozglądać się za znalezieniem pracy. Dobra wiadomość byłaby natomiast taka, że rodziny, w których wychowuje się tylko jedno dziecko, mogłyby na nie otrzymywać po 500 złotych co miesiąc, o ile jego rodzice pracują zawodowo. Dotychczas najstarsze dzieci w rodzinie oraz jedynacy – poza sytuacjami wyjątkowymi - nie zostali objęci takim wsparciem.

Program 500 plus nie poprawił demografii, ale ograniczył biedę.

Na razie pomysł jest pobożnym życzeniem. Opozycja wyjaśnia, że pracuje nad poprawkami w tym zakresie. Kiedy one będą gotowe, tego nie wiadomo. Nie wiadomo ponadto, czy zostaną wprowadzone.

Bezrobotne matki już podnoszą głos w obawie przed modyfikacją przepisów. - Skoro państwo dało nam 500 plus, teraz nie może zmieniać zasad i tych pieniędzy nam tak po prostu odebrać.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

02.12.2018, 23:12

A dlaczego na drugie i kolejne dziecko nie ma liczonego dochodu?
Ile jest rodzin co by nie braly 500+ nawet na drugie dziecko-bo im i tak przekracza dochod.Tylko w czambol czy ma duzo czy malo pieniedzy to i tak sie nalezy-- bo to drugie czy kolejne.
Z tego wynika ze ,Panstwo ma wiekszy problem z dziecmi niz rodzice, 

29.11.2018, 22:11

Nieroby do pracy. Nic bym wam nie dała. Jak się chce to się prace znajdzie. Znam takie co siedzą latem jak damy a ja zasuwam do roboty. 500 plus dla pracujących a dziecioroby niech pomyślą zanim zrobią kolejne dziecko

27.11.2018, 15:33

Kolejny debilizm głębokiego socjalizmu.
500+ powinno nazywać się 500- i oznaczać dodatkowe odliczenie od podatku kwoty 500zł na każde dziecko. Koszty obsługi spadają gigantycznie, a każdy ma motywację...

26.11.2018, 23:54

Wspolczuje samotnym matkom/ojcom którzy pracują ciężko, a mimo to nie dostają 500 + bo trochę im dochód przekracza. Współczuję również rodzinom, w których jedna osoba pracuje, a druga opiekuje się chorymi dziecmi i choćby chciała to nie może iść do pracy. Są jeszcze młode małżeństwa którym dopiero co mają urodzić się dzieci bądź właśnie się rodzą...i co wtedy ta matka ma zrobić jeżeli nie dostaje macierzyńskiego? Zaraz w połogu do pracy iść a noworodka dziadkom zostawić? Każdy przypadek ma takie same prawa aby otrzymać taka pomoc. Moim zdaniem 500+ powinno się odebrać tym rodzicom które mają zdrowe dzieci w wieku już szkolnym gdzie naprawdę nie ma przeszkód do podjęcia pracy i alkoholikom. Dla tych ostatnich widziałabym jakieś bony bądź inna pomoc porównywalna z tym 500 +. Życie nie jest tylko czarne albo białe...

26.11.2018, 22:53

Nie pierwszy raz spotykamy się z sytuacją że Państwo coś dało a potem odbiera. Faktem jest,że program 500+ jest niesprawiedliwy jedni pracują, mają jedno dziecko, muszą znaleźć kogoś do opieki nad dzieckiem, często odpłatną A inni siedzą w domu lub pracują "na czarno" i broń boże żeby ich zarejestrować bo stracą dodatki od państwa. Maja dwa razy większe dochody niż osoby pracujące ale wciąż im mało. Myślę, że program nie był do końca przemyślany co do zasad przyznawania świadczenia, dobrze że jest ale nie może być tak że dla jednych wszystko A dla drugich ....

26.11.2018, 22:47

b.dobry pomysl

26.11.2018, 19:59

To nie Państwo daje!!!! Tylko my pracujący podatnicy!!!

26.11.2018, 19:59

To nie Państwo daje!!!! Tylko my pracujący podatnicy!!!

26.11.2018, 17:55

To niech państwo zorganizuje opiekunki do dzieci to większość matek na pewno zatrudni się do pracy .Bo nie wszyscy mają taką możliwość żeby pracować ponieważ nie mają z kim zostawić swoich pociech. 

26.11.2018, 17:50

Niech się wreszcie zabiorą za alkoholików! Których państwo utrzymuje bo rzekomo są nie zaradni i dlatego nie musza płacić za mieszkanie, prąd, gaz, wodę, nikt ich nie odetnie od tego a do tego węgiel, jedzenie i pieniądze na alkohol dostają od państwa! A państwo na każde pytanie odpowiada że im daje bo są nie zaradni. Mało tego, takim alkoholikom dają wyremontowane na błysk mieszkania i na Śląsku tacy ludzie chodzą i na przemian chleją raz w Nowym raz w starym mieszkaniu, bo kluczy ze starego mieszkania nikt im nie odebrał, tym samym są posiadaczami 2 mieszkań. I w dalszym ciągu nikt tego nie widzi jacy oni są zaradni, bo po co mają pracować skoro dostają wszystko od państwa i zamiast pracować mogą całymi dniami biegać do monopolowego i chlać za darmo!

26.11.2018, 16:12

Ta patologia się śmieje z nas że chodzimy do pracy,bo praca jest dla biednych

26.11.2018, 16:12

Ta patologia się śmieje z nas że chodzimy do pracy,bo praca jest dla biednych

26.11.2018, 15:44

no w końcu ktoś rozsądnie pomyślał oczywiście niech państwo pomaga matkom nie mam nic przeciwko tylko niech te matki tez się wykażą i wezmą do pracy a nie tylko w domu dzieci narobić i czekać aż państwo da!!!!!!!!!!!!!!!!!!popieram pomysł 500+ dla  rodzin gdzie bydwoje rodzice pracują i wtedy będzie skąd brać pieniądze na realizację programu a nie cał czas powiększamy dziurę w budżecie naszego biednego państwa!!!
 

26.11.2018, 15:42

500 + tylko dla pracujących ...Zgadzam się w 100%.Kobiety ciężko pracują wiążą koniec z końcem nie otrzymują tej pomocy.A te baby leniwe myślą że im się należy...!!!Moim zdaniem trzeba sobie na 500+zapracować a nie żerować!!! wstyd mi za kobiety które tak uważają......!!!!

26.11.2018, 15:25

Najlepiej zabrac biednemu i dac bogatemu!! Tylko do tego sa zdolni...

26.11.2018, 15:11

Nam 500+ bardzo pomogło, jestem za tym, żeby było na KAŻDE PIERWSZE DZIECKO! Teraz nam zabrali bo zarobek przekroczył nam 20zl... Teraz mąż zarabia 2350zl na miesiąc czasami ma mniej ale co z tego? z tego musimy zapłacic wynajęte mieszkanie, kredyt, inne opłaty typu telefon internet, suche opłaty wynoszą u nas 1800zl, jak było to 500+ to jeszcze jakoś było na jedzenie, proszek do prania czy spodnie albo buciki na zimę dla synka. Teraz jak nam zabrali to gdyby nie to, że pomaga nam rodzina poszlibysmy pod most. Nasze dziecko tak choruje, że tydzień jest w przedszkolu a miesiąc w domu i z każdej pracy jaką próbowałam podjąć mi po prostu odmówili... Nikt nie chce pracownika, który siedzi non stop z dzieckiem w szpitalu... Sama już mam dość siedzenia w domu i tęsknię za praca ale nie mam absolutnie nikogo kto mogłyby się zająć synem w razie choroby,a choruje wiecznie... Niestety 500zl to jest nic i nawet jak to dostawałam starczalo ledwo na jedzenie, nie mam pojecia jak może z tego jeszcze starczyć komuś na paznokcie czy na inne przyjemności bo my ledwo żeśmy z tego ciagli na podstawy...

26.11.2018, 13:20

Państwo nie ma swoich pieniędzy tylko zabiera jednym żeby pompować w patologie i nierobów

26.11.2018, 12:45

POPIERAM 500+ TYLKO DLA PRACUJĄCYCH MATEK, KTÓRE PŁACĄ PODATKI.

26.11.2018, 09:57

poslowie niech zrezygnuja z dodatku na dzieci,czesto widze jak sie nudza im przydalaby sie PRACA!!!!!

26.11.2018, 07:34

Popieram w 100℅! Panstwo moze pomagac a nie lozyc na tych leni ktorzy za moje podatki chodza na tipsy itd!

25.11.2018, 23:50

Woń, do roboty, a nie całe życie na krzywy ryj pasożyty...my też mamy dzieci i pracujemy to wy też możecie...KONIEC TEGO!!!

25.11.2018, 20:06

Morawiecki i Rafalska mówią jak pomaga program 500 plus,niech powiedzą ile ludzi w kraju nie dostaje 500 plus z koordynacji,tego nie widzą,albo nie chcą widzieć.Po 1,5 roku ludzie mają powstrzymywane alimenty i rodzinne no i 500 plus.
Z tą koordynacja to jedno wielkie dziadostwo PIS-u. A najciężej jest samotnym matkom które pracują za najniższą krajową.

25.11.2018, 19:13

Haha złośliwa bo co ??!

25.11.2018, 19:00

Zaznaczam że idąc na macierzyński otrzymywałam 1300bo wiadomo jeszcze potrącają na składki ale przez pół roku bo następne pół roku miałam 1000 zł bo tyle płaci mops aleee miałam do wyboru 80 procent przez cały rok albo 100 procent przez pół roku a nastepne pół roku 60 procent ot takich mamy zlodzieji którzy się wycwanili ,,więc kobietki bierzcie się za robotę dzieci bo nam się nie opłaca pracować, a emeryturę doch dostaniemy od 4 dzieci ''

25.11.2018, 18:45

Mąż pracuje na pełen etat ja pracuję już 8 lat na 3/4 etatu urodziłam córkę macierzyński wtedy było pół roku,wychowawcze mi się nie należało bo brak umowy dziecko mając 6 lat wprowadzili 500+ ...dalej nie otrzymałam ani rodzinnego ani 500+ bo dochody przekraczały w 500+ aż 4 zł to nic niespodziewanie zaszłam w ciążę po 7 latach cały czas pracując umowę miałam do porodu po urodzeniu płacił mi macierzyński ZUS który jeszcze upierdzielili z moich pieniędzy ja się teraz pytam dlaczego matce pracującej koszą kasę dlaczego taki nieroba dostaje za urodzenie od MOPS 1000zl przez rok dlaczego matka pracująca dostaje tylko z ZUS upierdzielona swoją kasę czemu nie może otrzymać 1000zl z miodu i że ZUS bo co bo pracuję i trzeba jej ujebac jeszcze

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3