MKTG SR - pasek na kartach artykułów

6-godzinny dzień pracy. Służbowe telefony i maile po godzinie osiemnastej? Zakazane!

Waldemar Lewandowski
SXC
Pracowniczych przywilejów przybywa. Gdzie?

Na Zachodzie. W Polsce stara bieda - praca dłużej niż gdzie indziej i wciąż za mniejsze pieniądze.

Z dwóch części Europy płyną informacje o nowych pomysłach w zakresie prawa pracy. We Francji związki pracownicze Syntec i CFDT podpisały z organizacją pracodawców CGC porozumienie o zakazie komunikacji służbowej po godzinach pracy (w tamtejszych warunkach - po godzinie 18). Pracownicy mają wyłączać służbowe telefony po pracy, z gwarancją, że w wolnym czasie szef nie będzie słał do nich ani SMS-ów, ani e-maili.

Z kolei w szwedzkim Göteborgu władze miejskie ogłosiły początek eksperymentu. Część komunalnych urzędników przez rok będzie pracować po sześć godzin dziennie. Pozostali - jak dotąd - przez siedem. Płace zostaną bez zmian. Potem porównane zostaną wyniki. - Mamy nadzieję, że pracujący krócej urzędnicy będą czuć się lepiej fizycznie i mentalnie a my zaoszczędzimy dzięki mniejszej liczbie dni chorobowych - wyjaśnia Mats Pilhem, lewicowy wiceburmistrz Göteborga w rozmowie z magazynem "The Local Sweden". Opozycja krytykuje to jako zagrywkę przedwyborczą, ale faktem jest, że z 6-godzinnym dniem pracy Szwecja eksperymentuje kolejny raz.

- W Polsce skargi na wydłużony czas pracy to druga największa grupa skarg po zastrzeżeniach do wynagrodzeń - mówi Emila Pankowska, zastępca okręgowego inspektora pracy w Bydgoszczy. - W naszym oddziale stanowiły one 17 proc. skarg w roku 2011 a już 19 proc. w roku ubiegłym. Przy czym okazało się, że uzasadnionych była aż połowa (w porównaniu do ok. 40 proc. dwa lata wcześniej) - dodaje.

Pracodawcom kontrolowanym po takich skargach, zdarzało się np. manipulować liczbą godzin dozwolonych do przepracowania w jednej dobie. Tak było w 19 zakładach regionu. Inspektorzy odkryli też przypadki niezapewnienia pracownikom należnego odpoczynku tygodniowego w 20 firmach. Tam, gdzie praca trwa w więcej niż 5 dni, nagminne (42 proc. przypadków) było nieudzielanie dni wolnych za pracę niedzielną itp.

Według organizacji OECD, w 2012 roku przeciętny Francuz przepracował 1479 godzin, Szwed - 1621, a Polak - 1929 godzin.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska