Każdy ocalony z obozu jest dziś strażnikiem pamięci. Strażnikami tej strasznej pamięci w szczególny sposób są Polacy. Pamiętać o Auschwitz to także pamiętać o naszych wartościach. Powinnością całej Europy i całego świata jest pamiętać, ze względu na tych którzy tu cierpieli, dla nas samych, dla naszej przeszłości.- dodał prezydent Komorowski.
Czytaj: Niewiarygodna historia ucieczki z Auschwitz - fabryki śmierci
Prezydent USA Barack Obama w związku z dzisiejszymi obchodami przesłał oświadczenie:
Oświadczenie prezydenta Obamy w związku z Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu i 70. rocznicą wyzwolenia Auschwitz-Birkenau
W związku z obchodzonym dziś po raz dziesiąty Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu oraz 70. rocznicą wyzwolenia Auschwitz-Birkenau naród amerykański pragnie oddać hołd sześciu milionom Żydów oraz milionom innych ofiar zamordowanych przez nazistów. Oddajemy również cześć tym, którzy przeżyli Szoa, pamiętamy o bliznach i brzemieniu, z jakim potem przyszło im żyć.
Oddając cześć ofiarom i ocalałym z Holokaustu, należy zacząć od przypomnienia, że każda osoba ma przyrodzoną wartość i godność. Nakłada to na nas potrzebę odważnego występowania w obronie prześladowanych oraz przeciwko nietolerancji i nienawiści. Niedawne zamachy terrorystyczne w Paryżu w bolesny sposób przypominają o obowiązku potępienia i zwalczania rosnącego antysemityzmu we wszystkich jego przejawach, w tym wszelkich prób negowania Holokaustu i jego banalizacji.
Dzisiejsza rocznica daje sposobność do prześledzenia postępu, jaki osiągnęliśmy, mierząc się z tym koszmarnym rozdziałem w historii ludzkości i nieustających starań na rzecz położenia kresu ludobójstwu. Moja delegacja dołączy do prezydenta Komorowskiego, narodu polskiego, oficjalnych delegacji z dziesiątków państw i wielu ocalałych podczas dzisiejszych oficjalnych uroczystości w Polsce.
Stany Zjednoczone jako członek założycielski Grupy Pamięci ds. Holokaustu wraz z trzydziestoma innymi państwami członkowskimi i partnerami Grupy przypominają o obowiązku dotrzymania zobowiązań przyjętych w Deklaracji Sztokholmskiej z 2000 r. Czcimy pamięć wszystkich ofiar Holokaustu, obiecując, że nigdy o nich nie zapomnimy i przypominając ostrzegawcze słowa Primo Leviego, pisarza i jednego z ocalałych: "Skoro zdarzyło się to raz, może powtórzyć się znowu. (…) Może zdarzyć się wszędzie". Gromadzimy się dzisiaj, by wobec milionów pomordowanych i wszystkich ocalałych obiecać, że nigdy więcej nic podobnego się nie powtórzy.
Czytaj e-wydanie »