Zobacz wideo: Jedziesz na wakacje? Potrzebujesz szczepienia i certyfikatu.
Takie spotkania zdarzają się raczej rzadko, ale mogilnianie zdolni są do inspirowania i wcielania w życie czynów godnych uznania i serdecznej pamięci. Niewątpliwie tak można odnieść się do niedawnego przyjacielskiego spotkania z mogilnianinem z urodzenia ks. infułatem Janem Kasprowiczem, długoletnim proboszczem bazyliki prymasowskiej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gnieźnie, a także uznanym profesjonalistą w dziedzinie ochrony sztuki sakralnej nie tylko w archidiecezji gnieźnieńskiej.
Ks. Jan Kasprowicz spotkał się w Gnieźnie z mogilnianami
Ten wyjątkowy kapłan, autor ciekawych publikacji i ceniony wykładowca akademicki oraz kustosz relikwii św. Wojciecha przeżywa w tych dniach 50-lecie ofiarnej służby Kościołowi i 75- lecie urodzin. To właśnie stało się pretekstem do wizyty w Gnieźnie mogileńskich władz i rodaków. Tuż po serdecznym powitaniu na plebanii burmistrz Mogilna Leszek Duszyński wyeksponował drogę życiową i twórcze dokonania dostojnego Jubilata, a także jego wieloletnie kontakty z rodzinnym miastem. Tę więź ksiądz infułat Jan Kasprowicz systematycznie pielęgnuje, mimo ogromu codziennych obowiązków duszpasterskich i organizacyjnych.
Życzenia dla ks. Jana Kasprowicza od władz i mieszkańców Mogilna
Wybitny mogilnianin, przy każdej sposobności demonstrujący serdeczną więź z rodzinnym miastem, przyjął słowa burmistrza Duszyńskiego z głębkim wzruszeniem, podobnie jak i wręczone mu symboliczne upominki związane z Mogilnem. Jubileuszowe życzenia złożyli również: przewodniczący Rady Miejskiej w Mogilnie Paweł Molenda i Rady Powiatu Robert Musidłowski, prezes Mogileńskiego Towarzystwa Kultury Teresa Kujawa, ojciec Tomasz Okoń OFM Cap, dyrektor Wydziału Promocji Urzędu Miasta Marcin Zieliński, który też wraz z Adamem Maćkowiakiem skrupulatnie dokumentował najważniejsze wydarzenia gnieźnieńskiego spotkania.
O jubileuszach swojego znakomitego absolwenta pamiętała też społeczność Szkoły Podstawowej nr 2 w Mogilnie, którą reprezentowali: dyrektor Aleksandra Zielińska- Duda, prof. Danuta Konieczka - Śliwińska z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz przewodniczący Stowarzyszenia Absolwentów i Wychowanków tej szkoły, długoletni dyrektor Białowieskiego Parku Narodowego Józef Popiel. Bogatą kolekcję dzieł sztuki Jubilat wzbogacił obrazem mogileńskiego klasztoru wielce uzdolnionej plastyczki SP nr 2 Stefanii Barańskiej. Natomiast urodzony w Inowrocławiu artysta malarz Zbigniew Sałaj, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, obdarzył swego przyjaciela - przygotowanym tuż przed jubileuszem - obrazem św. Stanisława ze Szczpanowa.
Mogileńscy goście pod opieką Jubilata z wielkim zainteresowaniem podziwiali najcenniejsze skarby bazyliki i jej imponujące podziemia, a także bogate zbiory Muzeum Archidiecezjalnego.
- Ile kosztuje koncert gwiazdy disco polo na weselu i urodzinach? Poznaj cennik na 2021
- Zobaczcie, jakie cudo jeździ po Inowrocławiu i okolicach!
- Oto laureaci plebiscytu Osobowość Roku 2020 w powiecie inowrocławskim!
- Aż 161 interwencji straży miejskiej dotyczących osób nietrzeźwych w Inowrocławiu
- Inowrocławski Kaufland będzie otwarty także w niedziele niehandlowe. Dlaczego?
- Takie mają być płace Polaków w 2022 roku. Zmiany dla milionów pracowników
