Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

86. wędrówka z PTTK historycznym szlakiem pod Toruniem [zdjęcia]

Iwona Przybyła
"Wędrówki z PTTK" - pod takim hasłem odbywają się piesze wycieczki na dystansie 15-25 km, organizowane co miesiąc przez Antoniego Ścigacza. Trasa nigdy się nie powtórzyła, a wyprawy odbywają się bez względu na pogodę. Udział może wziąć każdy!Tym razem grupa piechurów ruszyła obrzeżami Torunia, by po przejściu 18 km wrócić do Torunia. Na szlaku zwiedzono następujące atrakcje:- Zamek Dybów – pamiętający czasy Władysława Jagiełły, konkurująca niegdyś z Toruniem dawna siedziba starostów królewskich, spalony przez Szwedów w 1656 r., przetrwał w postaci ruiny,- Fort X Twierdzy Toruń – część zespołu obronnego ze stanowiskami artyleryjskimi, powstała w latach 1889-1892 w celu kontroli Doliny Wisły,- Mała Nieszawka – tutaj również przebywali Krzyżacy, a nawet powstał tu pierwszy zamek krzyżacki na terenie Polski (ok 1230 r.), który później na mocy zobowiązań pokojowych musieli rozebrać (ok 1424 r.),- Kościół w Małej Nieszawce – kościół pomenonicki (menonici to ugrupowanie religijne, założone przez Mennona Simmonis, prześladowane na terenie Niderlandów w XVIw. - okres reformacji, które schroniło się w tolerancyjnej Polsce, tworząc tutaj swoją kulturę i obyszaje)- Olęderski Park Etnograficzny w Małej Nieszawce – nieczynny, niedostępny dla turystów, można obejrzeć z daleka chaty w stylu olęderskim, zakładane na terenach zalewowych przez ludność menonicką, przybyłą na te tereny; po osiedleniu się na obszarze podmokłym ludność ta wykazała się niebywałymi umiejętnościami rolniczymi, prowadzenia upraw w trudnych warunkach,- pomnik Jeńców Radzieckich, cmentarz wojenny z okresu II wojny światowej w Nieszawce oraz miejsce pamięci w dzielnicy Toruń – Glinki – w obozie na Glinkach więziono ok 60 tys. jeńców, z czego 10 tys. zginęło, więźniowie rosyjscy byli przetrzymywani w zupełnie innych (gorszych) warunkach niż więźniowie z innych państw (brytyjczycy, francuzi), byli bici i torturowani. Na cmentarzu pochowano około 11 tys. jeńców rosyjskich, a pomnik upamiętnia Rosjan zmarłych w obozie."Wędrówki z PTTK" to szansa na poznanie lokalnej historii i wzmocnienie swojej kondycji. Zapraszamy na kolejną wędrówkę (planowany termin to 12 marca).
"Wędrówki z PTTK" - pod takim hasłem odbywają się piesze wycieczki na dystansie 15-25 km, organizowane co miesiąc przez Antoniego Ścigacza. Trasa nigdy się nie powtórzyła, a wyprawy odbywają się bez względu na pogodę. Udział może wziąć każdy!Tym razem grupa piechurów ruszyła obrzeżami Torunia, by po przejściu 18 km wrócić do Torunia. Na szlaku zwiedzono następujące atrakcje:- Zamek Dybów – pamiętający czasy Władysława Jagiełły, konkurująca niegdyś z Toruniem dawna siedziba starostów królewskich, spalony przez Szwedów w 1656 r., przetrwał w postaci ruiny,- Fort X Twierdzy Toruń – część zespołu obronnego ze stanowiskami artyleryjskimi, powstała w latach 1889-1892 w celu kontroli Doliny Wisły,- Mała Nieszawka – tutaj również przebywali Krzyżacy, a nawet powstał tu pierwszy zamek krzyżacki na terenie Polski (ok 1230 r.), który później na mocy zobowiązań pokojowych musieli rozebrać (ok 1424 r.),- Kościół w Małej Nieszawce – kościół pomenonicki (menonici to ugrupowanie religijne, założone przez Mennona Simmonis, prześladowane na terenie Niderlandów w XVIw. - okres reformacji, które schroniło się w tolerancyjnej Polsce, tworząc tutaj swoją kulturę i obyszaje)- Olęderski Park Etnograficzny w Małej Nieszawce – nieczynny, niedostępny dla turystów, można obejrzeć z daleka chaty w stylu olęderskim, zakładane na terenach zalewowych przez ludność menonicką, przybyłą na te tereny; po osiedleniu się na obszarze podmokłym ludność ta wykazała się niebywałymi umiejętnościami rolniczymi, prowadzenia upraw w trudnych warunkach,- pomnik Jeńców Radzieckich, cmentarz wojenny z okresu II wojny światowej w Nieszawce oraz miejsce pamięci w dzielnicy Toruń – Glinki – w obozie na Glinkach więziono ok 60 tys. jeńców, z czego 10 tys. zginęło, więźniowie rosyjscy byli przetrzymywani w zupełnie innych (gorszych) warunkach niż więźniowie z innych państw (brytyjczycy, francuzi), byli bici i torturowani. Na cmentarzu pochowano około 11 tys. jeńców rosyjskich, a pomnik upamiętnia Rosjan zmarłych w obozie."Wędrówki z PTTK" to szansa na poznanie lokalnej historii i wzmocnienie swojej kondycji. Zapraszamy na kolejną wędrówkę (planowany termin to 12 marca). Iwona Przybyła
"Wędrówki z PTTK" - pod takim hasłem odbywają się piesze wycieczki na dystansie 15-25 km, organizowane co miesiąc przez Antoniego Ścigacza. Trasa nigdy się nie powtórzyła, a wyprawy odbywają się bez względu na pogodę. Udział może wziąć każdy!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska