https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Takie przelewy i tytuły przelewów zainteresują urząd skarbowy. Uważaj, bo trafisz na celownik fiskusa

Agnieszka Kasperek
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Zwyczajny przelew może ściągnąć na nas uwagę urzędu skarbowego. Istotne są kwoty przelewane na inne konto, ale także inne czynniki, jak choćby określone sformułowania użyte w tytułach przelewów. Warto wiedzieć, że zgodnie z najnowszymi przepisami, Krajowa Administracja Skarbowa ma uprawnienia, by kontrolować nasze finanse, nawet bez naszej wiedzy i zgody. Zobacz, jakie przelewy mogą sprawić, że zainteresuje się tobą fiskus.

Bank poinformuje urząd skarbowy

W dobie cyfryzacji i rosnącej liczby transakcji elektronicznych, banki mają obowiązek monitorowania i zgłaszania podejrzanych przelewów do odpowiednich organów. Urząd skarbowy szczególnie interesuje się transakcjami, które mogą wskazywać na nielegalne działania finansowe lub unikanie płacenia podatków.

Takie działania mają na celu przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Banki mają obowiązek monitorować transakcje klientów i zgłaszać wszelkie podejrzane operacje do Generalnego Inspektora Informacji Finansowej (GIIF).

Pod lupą także przelewy zagraniczne

Warto wiedzieć, że banki nie ograniczają się do przelewów krajowych, ale monitorują również przelewy międzynarodowe. Transakcje zagraniczne, zwłaszcza te o dużej wartości, są szczególnie uważnie analizowane pod kątem zgodności z obowiązującymi przepisami.

Krajowa Administracja Skarbowa w akcji

W określonych przepisami przypadkach banki mają prawny obowiązek poinformować Krajową Administrację Skarbową o transakcjach finansowych na kontach klientów. Innymi słowy, banki mają obowiązek zgłaszać podejrzane przelewy. Nowe przepisy obowiązują od lipca 2022 roku.
Zgodnie z nimi, KAS nie musi informować właściciela rachunku bankowego o tym, że przegląda historię jego kont bankowych. 

Wydaje się wam, że na zainteresowanie fiskusa narażeni są tylko ci, którzy przelewają wielkie kwoty albo kombinują i robią "wałki"? Nic bardziej mylnego! Powodem kontroli może być nawet żartobliwy tytuł przelewu!

Podejrzane przelewy dla urzędu skarbowego

Banki, zgodnie z obowiązującymi przepisami, mają obowiązek zgłaszać budzące podejrzenia przelewy do Krajowej Administracji Skarbowej. Obywatele często nie zdają sobie sprawy, że normalne według nich procedery i operacje bankowe mogą wzbudzić podejrzenia. Zobacz, jakie przelewy banki mogą uznać za podejrzane i zgłoszą to do fiskusa.

Konsekwencje zgłoszenia podejrzanego przelewu

Gdy bank zgłosi podejrzany przelew, GIIF może wszcząć dalsze postępowanie. Może to oznaczać dokładniejszą analizę transakcji, a nawet zamrożenie środków na koncie. Urząd skarbowy może wszcząć kontrolę skarbową, która może skutkować nałożeniem sankcji finansowych, a w skrajnych przypadkach postępowaniem karnym.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska