Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

A wystarczy zrobić cytologię...

oprac. (mp)
sxc.hu
Nowotwór szyjki macicy zabija rocznie około 1,7 tysiąca Polek. Niestety, pod względem wykrywalności tej choroby zajmujemy wciąż niechlubne miejsce wśród krajów europejskich.

Rak szyjki macicy jest szóstym co do częstości schorzeniem występującym u Polek. Jak wskazują statystyki, stanowi on 10,7 proc. nowotworów u kobiet.

W większości krajów europejskich rak ten wykrywany jest na tyle wcześnie, że można go skutecznie leczyć. Niestety, w Polsce sytuacja wygląda inaczej - przodujemy pod względem zachorowalności z powodu raka szyjki macicy.

"Nie pakuj się do trumny, zrób cytologię" - hasło w ramach akcji antynowotworowej

Ryzyko zachorowania na ten nowotwór wzmagają następujące czynniki: infekcja wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), wiek (zachorowalność zwiększa się wraz z wiekiem, szczyt zachorowań przypada pomiędzy 45 a 55 rokiem życia), wczesne rozpoczęcie życia seksualnego, duża liczba partnerów seksualnych, duża liczba porodów, niski status społeczny i ekonomiczny, palenie papierosów, stwierdzona wcześniej zmiana patologiczna w badaniu cytologicznym oraz partnerzy seksualni niemonogamiczni, z infekcją HPV (ryzyko zachorowania wzrasta 20-krotnie).

Badaniem pozwalającym na wczesne zdiagnozowanie, a co za tym idzie - skuteczne leczenie nowotworu jest cytologia. Polega ona na pobraniu wymazu z kanału szyjki macicy. W Polsce już od kilku lat prowadzone są specjalne programy wczesnego wykrywania raka szyjki macicy. Obejmują one kobiety w wieku od 25 do 59 lat.

Badania przeprowadzane są raz na trzy lata.

Więcej informacji można znaleźć na stronie Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego Populacyjne Programy Wczesnego Wykrywania Raka Piersi i Raka Szyjki Macicy (www.wok.co.bydgoszcz.pl).

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska