Rak tarczycy - czynniki ryzyka
Rak tarczycy to najczęstszy nowotwór złośliwy gruczołów wydzielania wewnętrznego (takim gruczołem jest m.in. tarczyca).
Kobiety chorują na nowotwory tarczycy średnio 4 razy częściej, niż mężczyźni. Wiek również, podobnie jak płeć, ma znaczenie. Jedynie jedna piąta przypadków zachorowań na raka tarczycy dotyczy osób poniżej 30 roku życia.
Tarczyca to gruczoł wydzielania wewnętrznego. Gruczoły wydzielania wewnętrznego wytwarzają hormony, które zapewniają prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Inne takie gruczoły to:
- przysadka mózgowa,
- przytarczyce,
- trzustka,
- nadnercza,
- jądra (u mężczyzn),
- jajniki (u kobiet),
- szyszynka,
- grasica.
Za co odpowiada tarczyca?
Tarczyca odpowiada za bilans energetyczny organizmu, temperaturę ciała, potliwość, bierze udział w procesach metabolizmu, a także w pracy serca, jelit i mięśni.
Problemy z funkcjonowaniem tarczycy mogą zmieniać metabolizm, powodować problemy z apetytem i trawienne, wpływać negatywnie na stan skóry, włosów i paznokci. Choroby tarczycy mogą się objawiać chronicznym zmęczeniem i sennością, drażliwością, ciągłym głodem.
Rak tarczycy - rokowania
Rokowania pacjentów w przypadku zachorowania na raka tarczycy są dość dobre. Na przykład, rak brodawkowaty tarczycy w stadium mikroraka jest całkowicie uleczalny. Przy większych guzach około 95 proc. pacjentów przeżywa przynajmniej 10 lat.
Rak tarczycy - typowe i nietypowe objawy
Charakterystyczny objawy raka tarczycy dotyczą głównie dolnej części gardła. Jednak nie tylko. Zobacz, jakie są typowe i nietypowe objawy nowotworu tarczycy. Szczegóły znajdziesz w poniższej galerii.
Zobacz także:
► Kawa z kurkumą - takie są skutki picia tego napoju. To dzieje się z organizmem, gdy pijesz kawę z kurkumą