https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Abonament RTV 2017. Ile wynoszą opłaty? Kto jest z nich zwolniony?

jp,kad
W 2017 roku ceny abonamentu RTV nie uległy zmianie. Na razie też KRRiT nie wprowadziła opłaty audiowizualnej.
W 2017 roku ceny abonamentu RTV nie uległy zmianie. Na razie też KRRiT nie wprowadziła opłaty audiowizualnej. Janusz Wojtowicz
Nowy cennik wszedł w życie 1 stycznia. Wyjaśniamy, ile wynoszą obowiązujące stawki, kto jest zwolniony z opłat i co się zmieniło od nowego roku.

Nowy cennik wszedł w życie wraz z początkiem nowego roku. Wiadomo już, że abonament RTV nie zostanie na razie zastąpiony opłatą audiowizualną dołączoną do rachunku za prąd. Należy jednak pamiętać, że nie oznacza to, że nie trzeba go płacić. Abonament RTV jest opłatą obowiązkową, chyba, że mamy prawo do zwolnienia z niej.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji poinformowała, że w 2017 roku za abonament RTV zapłacimy dokładnie tyle samo, co w ubiegłym roku. Oznacza to, że stawki na razie nie pójdą w górę. Przypominamy, że płatność powinno się uiścić do 25. dnia każdego miesiąca okresu rozliczeniowego. Liczy się dzień, w którym abonent zapłaci, a nie ten, w którym pieniądze wpłyną na rachunek bankowy Poczty Polskiej S.A.

ABONAMENT RTV 2017: CENA

Abonament radiowy

  • za jeden miesiąc -7,00 zł
  • za dwa miesiące -13,60 zł
  • za trzy miesiące - 20,15 zł
  • za sześć miesięcy -39,90 zł
  • za rok -75,60 zł

ABONAMENT RTV 2017: CENA

Abonament telewizyjny i radiowo-telewizyjny

  • za jeden miesiąc - 22,70 zł
  • za dwa miesiące - 44,05 zł
  • za trzy miesiące - 65,35 zł
  • za sześć miesięcy - 129,40 zł
  • za rok - 245,15 zł

Mimo że abonament RTV jest obowiązkowy, nie wszyscy muszą go płacić. Żeby zostać zwolnionym z opłaty, trzeba samemu wystąpić do KRRiT o taką ulgę. W innym przypadku będziemy musieli i tak uregulować płatności. Osoby, które mają prawo do zwolnienia z abonamentu RTV muszą złożyć na poczcie dokumenty potwierdzające uprawnienie oraz oświadczenie, które jest dostępne na stronie krajowej rady.

Sprawdź, czy masz szansę na zwolnienie z abonamentu RTV.

ABONAMENT RTV 2017: ZWOLNIENIA

Zwolnienia obejmują:

  • osoby, które ukończyły 75 rok życia,
  • osoby zaliczone do I grupy inwalidzkiej
  • kombatantów, którzy są inwalidami wojennymi lub wojskowymi,
  • osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, ale jej wysokość nie przekracza 50 procent przeciętnego wynagrodzenia
  • osoby niewidome, których ostrość wzroku nie przekracza 15 procent
  • osoby niesłyszące, u których stwierdzono całkowitą głuchotę lub obustronne upośledzenie słuchu
  • osoby bezrobotne, o których mowa w art. 2 ust.1 pkt 2 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy

Zaległy abonament można rozłożyć na raty lub wnioskować o jego umorzenie. Takie pismo należy złożyć do Departamentu Budżetu i Finansów w Biurze KRRiT osobiście lub wysłać pocztą na adres: Skwer Kardynała Stefana Wyszyńskiego 9, 01-015 Warszawa. Wniosek o umorzenie abonamentu RTV powinien zawierać: imię i nazwisko, nazwę firmy oraz adres abonenta-dłużnika, indywidualny numer identyfikacyjny, okres i kwotę zadłużenia, potwierdzone przez kartotekę radiofoniczną oraz uzasadnienie.

Do wniosku należy załączyć również dokumenty potwierdzające szczególne względy społeczne lub przypadki losowe, jak np.:

  • zaświadczenie z urzędu pracy o bezrobociu, zaświadczenie z urzędu skarbowego o osiąganych dochodach lub kserokopię zeznania podatkowego PIT za ostatni rok, zaświadczenie z ośrodka pomocy społecznej o korzystaniu z pomocy finansowej ośrodka, zaświadczenie z urzędu pracy lub zakładu pracy o pobieraniu zasiłku rodzinnego na dzieci itp.
  • śmierć członka rodziny, długotrwałą chorobę, skutki klęski żywiołowej, skutki przestępstwa itp.,
  • upadłość lub likwidację firmy.

Ważne jest, że to nie listonosze kontrolują, czy w naszym mieszkaniu znajdują się radio i telewizor. Robią to uprawnieni pracownicy Poczty Polskiej. Jednak mimo że powinniśmy ich wpuścić, nie mamy takiego obowiązku.

Jeśli nie zarejestrowaliśmy odbiorników, możemy otrzymać mandat w wysokości 30-krotności miesięcznej opłaty za abonament RTV. Z kolei jeśli zalegamy z opłatą, pocztowiec wystawi nakaz zapłaty. Zanim jednak wpuścimy pracownika do domu, należy najpierw poprosić go o pokazanie legitymacji służbowej. Brak odbiorników wcale nie zwalnia nas z opłat. Tak samo jak opłacanie abonamentu telewizji kablowej i dowolnej platformy satelitarnej.

Komentarze 28

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

S
Stasiu
W dniu 29.01.2017 o 13:28, Tomasz napisał:

Do tego roku zawsze płaciłem. A teraz przestaję do czasu aż przestanie demolować Polskę PIS-owska banda bezczelnych chamów !

Tomuś, chamem to jestes TY!!!

C
CIEKAWY

JAK TO OBOWIĄZUJE OD STYCZNIA 2017 ROKU SKORO CAŁY CZAS TRWAŁY PRACE NAD SPOSOBEM W JAKI SPOSÓB BĘDZIE ŚCIĄGANY,CZYŻBY ZNÓW JAKIŚ PISOWSKI PRZEKRĘT?

P
PIZMAK

stronę to macie jak gówno na resorach reklama,reklama,reklama zasraną reklamami 

R
Renia
No to ile wymosi srednia krajowa.? Może. Zalapie sie na jakas zniżkę. A druga sprawa dlaczego mam placic dwa abonamenty skoro place za abonament w kablowce? A radia nie slucham a tym bardziej Marysia". Jawne zdzierstwo bez ludzkich uczuc..
a
anka

Może jest ktoś mądry i wie jaka średnia krajowa jest brana przez Pocztę Polską i  jej 50% przy zwolnieniach z płacenia tego haraczu ?

Przepis dotyczący tej kwestii w tym roku brzmi sprytnie...

bo nie podają ani kwoty ani z którego roku, na pewno nie jest to średnia z roku ubiegłego, a z czapy !

E
ELA

skoro polsat ..cyfra i inne telewizje pobierały kasę za kanały  i między innymi puszczały telwizję publiczna to niech one teraz zapłacą Mogli nie puszczać tylko je zakodować tak jak inne programy Jak bym  chciała to   bym opłaciła i oglądała NIE OGLĄDAM  TYCH PROGRAMÓW.DLACZEGO MAM PŁACIC  PROSZĘ JE ZAKODOWAĆ I KTO BĘDZIE CHCIAŁ JE MIEC TO OPŁACI  TO PROSTE

a
anty rtv

po pierwsze - TP SA , Poczta Polska SA to podmioty prawa handlowego, a więc musi być zawarta umowa ?
po drugie - brak umowy - nie płacę ?
po trzecie - nie został przeprowadzony proces kontroli używania odbiornika RTV ?
po czwarte - naruszone zostały przepisy prawa, w tym prawa europejskiego ?
po piąte - proszę poczytać przegrane sprawy przez Pocztę Polską ?
po szóste - PP nie ma prawa wydawać nakazu, Poczta Polska nie jest organem administracji publicznej ?

 

P
PiSdzielec

I jak tu nie spier do lić z tego kochanego kraju.Na koniec sami rządzący się zjedzą,bo nie będzie komu haracze płacić.

c
cent
W dniu 05.01.2017 o 10:23, Jarak napisał:

Emerycie RP ty UB-ku oglądaj te kłamliwe Tuskomedia  jak TVN czy TVN24 tego nie da się oglądać same kłamstwa.

Chyba ci się we łbie pomieszało? No, a może Trybuna Ludu to była twoja ulubiona gazeta?

c
cent

Od Trybuny Ludu nie było abonamentu to dlaczego mam płacić za to, że PIS chce mi wodę z mózgu robić? NIGDY !

x
xxxxx

Dlaczego brak odbiorników nie zwalnia z płacenia ???????

w
wenus

abonament za platformy tez trzeba bylo oplacac obojetnie czy chamy z pisu czy z platformy czy z marsa,

T
Teresa

A ja dostałam wezwanie do zapłaty i do wiadomości pismo skarbówki do mojego banku z nakazem zajęcia mi konta i ściągnięcia zaległej opłaty. To jest jawne złodziejstwo, bo ja pisowskich pierdoł nie oglądam i nie miałam zamiaru płacić za te brednie. Ale jak potrzeba pieniędzy na szczególe premie dla pana Kurskiego to wszystkie chwyty są dozwolone!!!

R
Robert
W dniu 31.01.2017 o 13:45, Abonent napisał:

Dlaczego mam płacić dwa razy abonament -1 w kablówce a 2 za RTV.Złodziejstwo w białych rękawiczkach.Dobrze wymyślili złodzieje.

kablówce płacisz za dostarczenie kanałów. a abonament jest za państwową telewizję TVP i jej pochodne. 40% abonamentu trafia do telewizji lokalnych. 

R
Robert

Zapłacę abonament dopiero jak TVP przestanie być firmą rodzinną. Tam jeden pracuje, a cała rodzina jest zatrudniona. Biorą po 7.000 pensji i co ja mam tu wspierać? abonament to kpina. dlaczego mam wspierać nierobów i złodziei. jak się nie podoba to sprywatyzować, albo wyłączyć. mamy inne opcje do wyboru. przerzucę się na astrę, a tam tylko Rydzyk  nadaje.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska