Taką korzystną zmianę dla starszych widzów i radiosłuchaczy zapisano w Ustawie z 23 lipca 2015 roku o zmianie ustawy o opłatach abonamentowych. Weszła ona już w życie.
Abonament RTV - Zwolnienie z opłat nastąpi automatycznie
Zgodnie z nowymi przepisami, 75-latkowie nie muszą już się fatygować na pocztę i okazywać dokumentu tożsamości, by zyskać prawo do bezpłatnego abonamentu radiowo-telewizyjnego.
Nie muszą też wypełniać wymaganego wcześniej oświadczenia. - Poczta Polska, odpowiedzialna za pobór abonamentu, uzyskała dostęp do danych z rejestru PESEL. Na ich podstawie sama będzie mogła ustalić wiek abonentów i automatycznie zwolnić ich z opłat - wyjaśnia Katarzyna Twardowska, rzecznik Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
Zwolnienie od opłat za RTV przysługuje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osoba ukończy 75 lat. Zatem jeśli np. 75. urodziny mamy 10 października, to abonamentu RTV nie będziemy musieli płacić już od pierwszego listopada tego roku.
Abonament RTV - Nie ma abolicji długów abonamentowych
Do tej pory bardzo często zdarzało się tak, że osoba ukończyła 75 lat i była przekonana, że automatycznie zyskała prawo do bezpłatnego abonamentu RTV. Przestała wnosić opłaty, ale na poczcie nie dopełniła niezbędnych formalności. W efekcie, po kilku latach, otrzymywała wezwanie do zapłaty zaległości. Było to nawet 1500 zł!
Niestety, takie osoby nadal mają dług abonamentowy. - Przepisy znowelizowanej ustawy nie oznaczają, że nastąpiła abolicja tego zadłużenia - potwierdza Katarzyna Twardowska.
Tacy dłużnicy abonamentowi, podobnie jak wszyscy pozostali, mogą zwrócić się do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z wnioskiem o umorzenie zaległości lub rozłożenie ich na raty. Wnioski złożone przez osoby, które ukończyły 75 lat przed wejściem w życie nowelizacji przepisów są rozpatrywane na dotychczas obowiązujących zasadach.
Tak więc KRRiT w wyjątkowych sytuacjach, jeżeli przemawiają za tym szczególne względy społeczne lub przypadki losowe, może umorzyć lub rozłożyć na raty zaległości w płatności opłat abonamentowych wraz z odsetkami.
Pod ten adres kierujmy wnioski o umorzenie:
Poniżej podajemy adres do korespondencji listownej: Biuro Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Departament Budżetu i Finansów, Skwer Ks. Kard. S. Wyszyńskiego 9, 01-015 Warszawa
Z kolei adres emailowy to: [email protected]
Wniosek powinien zawierać:
imię i nazwisko,
adres abonenta,
indywidualny numer identyfikacyjny,
okres i kwotę zadłużenia
uzasadnienie niepłacenia abonamentu.
Do wniosku należy załączyć dokumenty potwierdzające:
- wyjątkowo trudną sytuację finansową (zaświadczenie z urzędu pracy o bezrobociu, zaświadczenie z urzędu skarbowego o osiąganych dochodach lub kserokopię zeznania podatkowego PIT za ostatni rok, zaświadczenie z ośrodka pomocy społecznej o korzystaniu z pomocy finansowej ośrodka, zaświadczenie z urzędu pracy lub zakładu pracy o pobieraniu zasiłku rodzinnego na dzieci itp.)
- przypadek losowy (śmierć członka rodziny, długotrwała choroba, skutki klęski żywiołowej, skutki przestępstwa itp.),
- szczególne względy społeczne (upadłość lub likwidacja firmy).