MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Abonament RTV w 2022 roku. Kto teraz za darmo ogląda TV, nadal nie będzie płacił?

Małgorzata Stempinska
Małgorzata Stempinska
Osoby, które nie zostały zwolnione z opłat, będą musiały je wnosić w 2022 roku. Jeśli nie dopełnią tego obowiązku, mogą się spodziewać wezwania do zapłaty z Poczty Polskiej.Jest jednak także grupa, która nie musi opłacać abonamentu RTV. Szczegóły poznaj na kolejnych slajdach naszej galerii.
Osoby, które nie zostały zwolnione z opłat, będą musiały je wnosić w 2022 roku. Jeśli nie dopełnią tego obowiązku, mogą się spodziewać wezwania do zapłaty z Poczty Polskiej.Jest jednak także grupa, która nie musi opłacać abonamentu RTV. Szczegóły poznaj na kolejnych slajdach naszej galerii. 123RF
W 2022 roku nie zmieniają się stawki abonamentu RTV. Zostają też wszystkie dotychczasowe ulgi. Kto ma zaległości w opłatach, może się spodziewać wezwania do zapłaty z Poczty Polskiej. Sprawdź koniecznie szczegóły w dalszej części artykułu.

Zobacz wideo: Rynek pracy odporny na pandemię

Abonament RTV 2022

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podała stawki abonamentu RTV obowiązujące w 2022 roku. Tak więc za korzystanie z radia zapłacimy 7,50 zł miesięcznie, a za korzystanie z radia i telewizji - 24,50 zł za jeden miesiąc.

Znane są też stawki opłat za kilka miesięcy z góry. Wtedy jest taniej. Zatem za używanie odbiornika telewizyjnego lub telewizyjnego i radiofonicznego opłaty wynoszą: 47,50 zł za dwa miesiące, 70,60 zł za trzy miesiące, 139,70 zł za sześć miesięcy oraz 264,60 zł za rok.

Z kolei stawki za korzystanie z odbiornika radiofonicznego w 2022 roku wynoszą: 14,60 zł za dwa miesiące, 21,60 zł za trzy miesiące, 42,80 zł za sześć miesięcy oraz 81 zł za rok z góry.

Oni nie muszą płacić abonamentu RTV w 2022 roku

Katalog osób zwolnionych z płacenia na publiczne media jest bardzo duży. W przyszłym roku się nie zmieni. Tak więc osoby, które teraz za darmo oglądają telewizję i słuchają radia, w 2022 roku również nie będą musiały za to płacić. Szczegółowa lista w poniższej galerii.

Zatem nadal zwolnieni z płacenia abonamentu RTV będą m.in. emeryci po 60. roku życia, których emerytura brutto nie przekracza 50 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w Polsce, ogłaszanego przez prezesa GUS. Tak więc emeryt po 60. roku życia, który ma emeryturę niższą niż i 2583,74 zł brutto i na poczcie dopełni formalności, nie musi płacić abonamentu RTV.

Nadal zwolnieni z opłat będą w m.in. osoby po 75. roku życia, bezrobotni, osoby co do których orzeczono o zaliczeniu do I grupy inwalidów lub o całkowitej niezdolności do pracy. Na RTV nie będą też płacić bezrobotni oraz pobierający świadczenie przedemerytalne, jak również otrzymujący zasiłek dla opiekuna określony w ustawie z 4 kwietnia 2014 roku o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów.

Abonamentu radiowo-telewizyjnego nie będą musiały również uiszczać osoby otrzymujące świadczenie pielęgnacyjne z właściwego organu realizującego zadania w zakresie świadczeń rodzinnych lub rentę socjalną.

Tak załatwimy formalności związane ze zwolnieniem z opłat

Formalności związane ze zwolnieniem z opłacania abonamentu RTV można załatwić w dowolnym urzędzie pocztowym. Na miejscu trzeba wypełnić specjalny formularz i oświadczenie, że jeśli stracimy prawo do zwolnienia z opłat, to natychmiast poinformujemy o tym pocztę. Chodzi np. o sytuację, gdy bezrobotny podejmuje pracę.

Osoby, które chcą zyskać zwolnienie z opłat ze względu na swój wiek, nie muszą już okazywać na poczcie dowodu osobistego, który potwierdzi datę urodzenia.

Zwolnienie od opłat abonamentowych przysługuje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dopełnimy formalności w urzędzie pocztowym. Na przykład jeżeli niezbędne formalności załatwimy w listopadzie tego roku, to uprawnienia do zwolnienia uzyskamy od grudnia 2020 roku.

Może się zdarzyć, że właśnie zyskaliśmy prawo do niepłacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego, a uregulowaliśmy należność za kilka miesięcy albo nawet za cały rok z góry. Wówczas otrzymamy zwrot nadpłaconej kwoty. W ciągu 14 dni od dopełnienia na poczcie formalności związanych ze zwolnieniem, dostaniemy pieniądze przekazem pocztowym.

Nie przegap

Tym osobom poczta wyśle wezwania do zapłaty

Osoby, które nie zostały zwolnione z opłat, będą musiały je wnosić w 2022 roku. Jeśli nie dopełnią tego obowiązku, mogą się spodziewać wezwania do zapłaty z Poczty Polskiej.

Co ważne, wezwanie do zapłaty zaległości dostaną tylko te osoby, które nie wyrejestrowały odbiorników, a przestały za nie płacić. Natomiast wezwanie nie przyjdzie do tych, którzy w ogóle nie zarejestrowali odbiorników. Nawet, jeśli nie płacą abonamentu radiowo-telewizyjnego, to nie poniosą żadnych konsekwencji, bo nie widnieją w kartotece poczty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska