Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Abonament RTV zostanie zniesiony? KRRiT zaprzecza! Abonament nadal trzeba płacić

Marta Zalewska
Marta Zalewska
KRRiT dementuje: abonament RTV nie został zniesiony!
KRRiT dementuje: abonament RTV nie został zniesiony! SłAwomir Kowalski
Obowiązek płacenia abonamentu RTV nie został zniesiony - informuje KRRiT, dementując tym samym informacje o likwidacji abonamentu w związku z pandemią koronawirusa. Skąd więc wzięły się pogłoski o zniesieniu abonamentu RTV w 2020 roku?

Abonament RTV zniesiony?

W ostatnich dniach w mediach społecznościowych coraz częściej można było natrafić na informację, że abonament RTV został zniesiony i nie trzeba już uiszczać opłaty z tego tytułu. Podczas powielania tych wiadomości powoływano się na nowe prawo, które miało zostać rzekomo uchwalone w związku z pandemią koronawirusa. W myśl nowych przepisów obowiązek opłacania abonamentu RTV miał podobno zostać zniesiony. Nic bardziej mylnego! Informacje o likwidacji abonamentu RTV nie są prawdziwe, oficjalnie zdementowała je również Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

KRRiT dementuje: obowiązek płacenia abonamentu nadal obowiązuje

Jak podkreśla KRRiT w komunikacie opublikowanym na stronie Rady, obowiązek płacenia abonamentu RTV nie został zniesiony.

- Uprzejmie informujemy, że nie został zniesiony obowiązek płacenia abonamentu rtv. W dalszym ciągu obowiązuje ustawa o opłatach abonamentowych z 2005 r. w celu umożliwienia realizacji misji publicznej przez jednostki publicznej radiofonii i telewizji - wyjaśnia KRRiT.

Skąd więc wzięły się pogłoski o zniesieniu abonamentu RTV w 2020 roku?

Najprawdopodobniej ma to związek ze zmianami w prawie, które co prawda dotyczą kwestii abonamentu RTV, ale nie jego zniesienia, lecz ściągania zaległych należności. Głos w tej sprawie zabrał również Jacek Sasin, minister aktywów państwowych, który poprosił Pocztę Polską, by na razie wstrzymała działania podejmowane w zakresie ściągalności długów abonamentowych.

Jak przypomina KRRiT, Ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 z 2 marca 2020 r. przewiduje, że po przyjęciu przez Radę Ministrów odpowiednich przepisów wykonawczych, będzie możliwe czasowe wstrzymanie postępowań egzekucyjnych powstałego zadłużenia. Jak na razie jednak, dłużnicy abonamentowi mogą liczyć na umorzenie lub rozłożenie ich długów na raty, jeżeli przemawiają za tym szczególne względy społeczne lub przypadki losowe. - Jest to możliwe wyłącznie na drodze indywidualnych decyzji - podkreśla KRRiT i dodaje, że w 2019 roku wydała 63 480 decyzji administracyjnych w takich sprawach.

Osoby, które na podstawie tych niepotwierdzonych informacji o rzekomym zniesieniu obowiązkowego abonamentu przestały go płacić abonament, mogą mieć więc kłopoty. Spowodowały bowiem w ten sposób powstanie zadłużenia, które może od nich egzekwować w przyszłości Poczta Polska.

Z pełną treścią komunikatu opublikowanego przez KRRiT na temat obowiązku płacenia abonamnetu rtv można się zapoznać TUTAJ.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcesz sprzedać mieszkanie ? To musisz wiedzieć!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska