https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nie płacisz abonamentu RTV? Nie będą ściągać Twojego długu. Interweniuje minister Sasin

Marta Zalewska
Czy długi abonamentowe zostaną umorzone?
Czy długi abonamentowe zostaną umorzone? Adriano Gadini / Pixabay
Od kilku dni szczególnie głośno jest o problemach dłużników abonamentowych, których Poczta Polska ściga za niepłacenie abonamentu RTV. Z pomocą przychodzi im minister Jacek Sasin, który polecił wstrzymanie działań w tym zakresie. Czy to oznacza, że długi abonamentowe będą umarzane?

Abonament RTV: Poczta ściga dłużników

Problemy związane z nieopłacaniem abonamentu RTV i trudnościami w wyegzekwowaniu zaległych należności są często poruszane w mediach. Poczta Polska informuje o wzmożonych kontrolach odbiorników i krokach podejmowanych w celu ściągnięcia długów. Czytelnicy z kolei donoszą o przypadkach błędów i nadużyć związanych z niewłaściwym lub nieuzasadnionym pobieraniem opłat za abonament RTV. Od kilku dni głośno jest w mediach o historii, którą opisała "Gazeta Wyborcza". Czytelniczka zgłosiła się do redakcji "GW", ponieważ skarbówka ściągnęła z jej konta należność za niezapłacony abonament, chociaż 5 lat wcześniej kobieta wyrejestrowała odbiornik.

Szczegóły tej historii poznasz w materiale poniżej:

Poczta Polska wstrzyma ściąganie długów abonamentowych? Sasin apeluje

Po publikacji materiału okazało się, że więcej osób jest w podobnej sytuacji. To sprawiło, że o temacie ściągania długów abonamentowych znów zrobiło się głośno. Głos w sprawie zabrał nawet Jacek Sasin, minister aktywów państwowych.

Abonament RTV jest ściągany przez Pocztę Polską. Jego wysokość ustanawia co roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Zobacz, jak zmieniały się w ostatnich latach stawki opłat abonamentowych. Abonament RTV podrożał o prawie 60 złotych!Poszczególne stawki rocznej opłaty abonamentowej za używanie odbiornika telewizyjnego lub telewizyjnego i radiofonicznego w poprzednich latach znajdziesz na kolejnych stronach. Aby przejść do galerii, przesuń zdjęcie gestem lub naciśnij strzałkę w prawo.

Tak podrożał abonament RTV w ciągu ostatnich lat. Zobacz, ja...

Winą za problemy ze ściągalnością płatności za abonament RTV minister Sasin obarczył... rządy Donalda Tuska.
- To kolejna kwestia do gruntownego przemodelowania po naszych poprzednikach - zaznaczył minister.

Do sprawy odniosła się również Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, odpowiedzialna m.in. za ustanawianie stawek abonamentu RTV. - W roku 2008 gdy Donald Tusk wzywał do niepłacenia abonamentu RTV wiele osób poszło za tą radą w skutek czego popadli w długi - napisano na profilu KRRiT na Twitterze w niedzielę (7 czerwca) późnym wieczorem.

W ten sposób KRRiT tłumaczy dużą liczbę postępowań wobec dłużników abonamentowych, które były prowadzone od 2011 roku najpierw przez Pocztę Polską, a od 2013 roku - przez Urzędy Skarbowe.

W odpowiedzi na ostatnie wydarzenia, Jacek Sasin dodał również, że poprosił Pocztę Polską, by na razie wstrzymała działania podejmowane w zakresie ściągalności długów abonamentowych. Na jak długo? Czy będzie to równoznaczne z umorzeniem tych należności? Jak wyjaśnia KRRiT, "jedyną prawną możliwością wyjścia z tych sytuacji jest umarzanie przez Radę ciążących na dłużnikach należności, wyłącznie na drodze indywidualnych decyzji". - W ubiegłym roku KRRiT rozpatrzyła ponad 60 tysięcy takich spraw. To dwa razy więcej niż poprzednia Rada - podaje Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

Abonament RTV - stawki

KRRiT ustaliła następujące stawki abonamentu RTV w 2020 roku:
Za używanie odbiornika radiofonicznego:

  • za jeden miesiąc: 7,00 zł
  • za dwa miesiące: 13,60 zł
  • za trzy miesiące: 20,15 zł
  • za sześć miesięcy: 39,90 zł
  • za rok: 75,60 zł

Za używanie odbiornika telewizyjnego lub telewizyjnego i radiofonicznego:

  • za jeden miesiąc: 22,70 zł
  • za dwa miesiące: 44,05 zł
  • za trzy miesiące: 65,35 zł
  • za sześć miesięcy: 129,40 zł
  • za rok: 245,15 zł
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska