Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ACTA - co nam grozi? Bydgoszcz i Toruń protestują

Joanna Pluta [email protected] tel. 52 326 31 56
facebook.com
Bunt internautów, blokowanie rządowych serwerów i manifestacje w całym kraju - to wszystko ma na celu niedopuszczenie do podpisania ACTA.

ACTA, czyli "umowa handlowa przeciw podróbkom" to porozumienie między Australią, Kanadą, Japonią, Nową Zelandią, Singapurem, Marokiem, Stanami Zjednoczonymi i Szwajcarią. Teraz do paktu ma dołączyć także Unia Europejska. Ma ono na celu ochronę własności intelektualnej i bardzo restrykcyjną walkę z piractwem, przede wszystkim internetowym.

Komentarz w samo południe. Hakerzy odwiedzili premiera

O co może chodzić?

Jednak w całej Polsce pojawiają się głosy, że wojna wypowiedziana piractwu jest tylko przykrywką dla wprowadzenia internetowej cenzury.

- Cenzura to może za dużo powiedziane - twierdzi Michał Cichoracki, socjolog. - Ale istnieje ryzyko, że rządy będą wykorzystywały ACTA do ograniczenia dostępu internautów do niewygodnych dla nich informacji.

"ACTA? To nie jest dobre prawo!"

Z opinią zgadza się Wiktoria Szydłowska, bydgoszczanka, studentka europeistyki: - Dla przeciętnego obywatela ACTA to same utrudnienia: mniejszy dostęp do muzyki, sztuki, literatury i nauki - mówi. - A jak bez tego tworzyć nową jakość? To jawne ograniczenie wolności.

Szydłowska zaznacza, że jest przeciwna piractwu: - Ale jeśli będą jakieś korzyści wynikające z podpisania takiego porozumienia, to wyłącznie dla rządu i wielkich korporacji, które będą mogły wpływać na blokowanie przepływu informacji.

Dowiadujemy się ostatni

Również sposób, w jaki opinia publiczna została o tym poinformowana wywołuje sporo kontrowersji. Treść porozumienia i negocjacji w tej sprawie do niedawna trzymano w tajemnicy, a o podpisaniu ACTA przez Polskę, planowanym na najbliższy czwartek (26 stycznia), rząd zadecydował bez konsultacji społecznych. - Po prostu wykorzystano szczebel międzynarodowy po to, aby wprowadzić prawo za naszymi plecami - uważa Mateusz Nesterok z bydgoskiego koła Ruchu Poparcia Młodych.

Organizacje pozarządowe obawiają się, że podpisanie ACTA może doprowadzić do karania niewinnych, ujawniania danych osobowych użytkowników internetu czy nawet odcinanie ich od sieci.

- Internet dał milionom ludzi dostęp do dóbr kultury - mówi Michał Schmidt z Krytyki Politycznej. - Teraz chce się ten dostęp ograniczyć. Pytanie brzmi, czy zgadzamy się na to, aby wszystkim rządziła "niewidzialna ręka rynku"?

Na razie zadziałała niewidzialna ręka hakerów, którzy w ubiegły weekend w ramach protestu zablokowali rządowe serwisy. - Łatwość, z jaką hakerzy dostali się na państwowe serwery obnaża pewną słabość rządu - komentuje Cichoracki. - Trzeba się teraz zastanowić, jak to możliwe i do czego może doprowadzić.

Wyjdą na ulice

Na najbliższe dni w całej Polsce zaplanowane są marsze przeciwko podpisaniu ACTA.

Ruch Poparcia Młodych, Kongres Nowej Prawicy i Młodzi Konserwatyści są organizatorami bydgoskiego marszu, który wyruszy jutro o godz. 16.30 z pl. Wolności w Bydgoszczy. A o godz. 17 rozpocznie się manifestacja w Toruniu.

Marsz przeciwko ACTA ma się odbyć 25 stycznia

- Złączyliśmy się dla dobra mieszkańców, mimo odmiennych poglądów w każdej dziedzinie - twierdzą przedstawiciele stowarzyszeń. - To nasza wspólna sprawa, trzeba działać ponad podziałami.

Dziś natomiast spora część polskich portali internetowych zostanie zawieszona lub zasłonięta w ramach sprzeciwu wobec zapisów umowy ACTA.

Przedstawiciele rządu poinformowali wczoraj, że ze względu na protesty decyzja o podpisaniu ACTA może się opóźnić. Ale na wieczornej konferencji prasowej ministrowie Boni i Zdrojewski przekonywali, że umowa w niczym nie zmieni polskiego prawa.

ACTA - co to jest? Pełna treść porozumienia [PDF]

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska