Adopcja dzieci przez pary homoseksualne
Kwestia adopcji dzieci przez pary homoseksualne to temat, który od lat budzi emocje w społeczeństwie. Do tej pory nie wprowadzono jednak w Polsce uregulowań prawnych, które w sposób jednoznaczny umożliwiałyby dokonanie takiej adopcji. Problematyczne staje się przede wszystkim korzystanie w Polsce z dokumentów zagranicznych, pochodzących z krajów, w których taka adopcja jest możliwa.
Niedawno głośno było o wyroku sądu w Krakowie, który zatwierdził rejestrację w Polsce brytyjskiego aktu urodzenia dziecka, które ma dwie matki z Polski. W dokumentach obie kobiety widnieją jako rodzice dziecka. W ocenie sądu, odmowa takiej rejestracji ograniczałaby prawa obywatelskie dziecka.
Być może wkrótce takie działanie przestanie być jednak możliwe. Jak poinformował naszdziennik.pl, Ministerstwo Sprawiedliwości rozważa wprowadzenie rozwiązań prawnych, które uniemożliwią transkrypcję takich aktów urodzenia.
– W mojej ocenie, należy zmienić ustawę o aktach stanu cywilnego w taki sposób, żeby wyraźnie wyłączyć tego typu możliwość, czyli dokonywania transkrypcji zagranicznych aktów stanu cywilnego sprzecznych z podstawowymi zasadami polskiego porządku prawnego - uważa dr Marcin Romanowski, wiceminister sprawiedliwości, w rozmowie z „Naszym Dziennikiem”.
Czytaj więcej w materiale na naszdziennik.pl TUTAJ.
A co Wy sądzicie o adopcji dzieci przez pary homoseksualne? Zachęcamy do kulturalnej dyskusji w komentarz i na naszym Facebooku:
