Liczący 700 stron akt oskarżenia przeciwko Piotrowi P. został skierowany do Sądu Okręgowego w Gorzowie Wielkopolskim w poniedziałek 23 grudnia.
- To wynik współpracy Prokuratury Okręgowej w Gorzowie Wielkopolskim z Warszawską Delegaturą Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego - podała prokurator Ewa Bialik.
Piotr P. kierował grupą przestępczą?
Śledczy uważają, że zebrane przez nich dowody wyraźnie wykazują, iż Piotr P., który w okresie PRL służył w kontrwywiadzie wojskowym, a następnie był oficerem WSI, był przywódcą grupy przestępczej. Miała ona uzyskiwać wielomilionowe pożyczki pieniężne ze SKOK Wołomin.
Śledztwo wykazało, że Piotr P. miał podejmować działania, które doprowadziły do "wyprania" ponad 350 mln złotych.
- Piotr P. działając wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami doprowadził do zawarcia co najmniej 911 umów pożyczkowych-kredytowych - podała rzeczniczka Prokuratury Krajowej.
Afera SKOK Wołomin - 227 przestępstw
Ustalono m.in., że Piotr P. mógł popełnić 227 przestępstw, mających na celu wypranie brudnych pieniędzy.
- Na rachunek swój i innych członków SKOK Wołomin, do których posiadał pełnomocnictwa, Piotr P. przyjmował lub polecał przyjmować różne kwoty pieniężne, wpłacane zarówno w gotówce, jak i przelewem. Kwoty te pochodziły z korzyści związanych z wyłudzeniami pożyczek i kredytów ze SKOK w Wołominie - powiedziała prokurator.
- Pieniądze były transferowane dalej, a dla nadania tym działaniom pozorów legalności zawierano fikcyjne umowy pożyczek, umowy przejęcia wierzytelności, umowy inwestycyjne, związane z działalnością podmiotów gospodarczych - dodała.
Piotrowi P. może grozić nawet do 15 lat więzienia.