www.pomorska.pl/krajswiat
Więcej informacji z kraju przeczytasz na stronie www.pomorska.pl/krajswiat
Tam chłopak, zatrzymany w Barwinku podczas próby nielegalnego przekroczenia granicy, będzie czekał na decyzję o wydaleniu z Polski lub przyznanie azylu.
Młody Afgańczyk przez cztery dni podróżował w ciężarówce-chłodni. Chciał przedostać się do Włoch, do Polski trafił przez przypadek, nie wiedząc, że w tym właśnie kierunku zmierza tir, w którym ukrył się w Grecji.
Schowany między kartonami z pomarańczami, przejechał pięć granic. W nocy z 21 na 22 bm, tuż za Barwinkiem próbował się wydostać. Grecki kierowca, nieświadomy, że wiezie pasażera na gapę, usłyszał hałas dobiegający z zamkniętej naczepy i zadzwonił na policję. Policjanci i pogranicznicy z Barwinka znaleźli w środku zziębniętego Afgańczyka.
Zanim zapadnie decyzja o ewentualnym wydaleniu z Polski musi być ustalona bez wątpliwości tożsamość młodego człowieka. Dlatego komendant placówki Karpackiego Oddziały Straży Granicznej w Barwinku na razie wstrzymał się ze złożeniem wniosku do wojewody.
- Afgańczyk miał przy sobie dokument z nazwiskiem, ale nie jest on wiarygodny. Dotyczy osoby, która ma 16 lat - wyjaśnia ppłk Jan Grochowski. - Tymczasem przeprowadzone w krośnieńskim szpitalu specjalistyczne badanie radiologiczne z prześwietleniem kości dłoni wskazuje, że nielegalny imigrant ma z pewnością skończone 18 lat.
Wiek jest ważny, bo wobec niepełnoletnich obowiązuje inna procedura. Wczoraj od zatrzymanego pobrano odciski palców, będą sprawdzane w międzynarodowej bazie danych. Przede wszystkim Straż Graniczna czeka na oficjalne potwierdzenie tożsamości chłopaka przez ambasadę afgańską. - To może potrwać nawet dwa miesiące - mówi Grochowski - Dopiero wtedy Ali może być deportowany z Polski.
Chłopak niewiele opowiada o swojej sytuacji. Prosi, by nie odsyłać go do rodzinnego kraju, z którego uciekł przed talibami. Jeśli już - to woli być deportowany do Grecji. Jest taka możliwość, bo to z tego kraju przedostał się nielegalnie do Polski. - Musimy jednak sprawdzić, czy Grecy nie wydalili go wcześniej ze swojego kraju, czy starał się tam o azyl - dodaje Grochowski.
Młody Afgańczyk ma też prawo zwrócić się o status uchodźcy w Polsce. Nasz kraj jest w tej kwestii bardziej przychylny niż inne państwa europejskie. 65 procent wniosków o azyl jest rozpatrywanych pozytywnie.
Afgańczyk, który 4 dni podróżował w chłodni, zostaje na Podkarpaciu - www.nowiny24.pl