Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Agata Krzywka ćwiczy z wykorzystaniem lin bungee. Zobaczcie zdjęcia!

Joanna Maciejewska
Bungee Workout to pasja Agaty Krzywki (na pierwszym planie). Trenuje 5-6 razy w tygodniu
Bungee Workout to pasja Agaty Krzywki (na pierwszym planie). Trenuje 5-6 razy w tygodniu nadesłane
Agata Krzywka na co dzień zajmuje się kreowaniem przestrzeni jako architekt i projektant wnętrz. Od najmłodszych lat związana jest także ze sportem. Obecnie rozwija dość nową na polskim gruncie dziedzinę sportu - ćwiczenia z wykorzystaniem lin bungee.

W przedszkolu, ze względu na elastyczne predyspozycje ciała, nazywana była „gumisią”. Swoją przygodę ze sportem na dobre zaczęła jednak w podstawówce. Przez kilka lat trenowała lekkoatletykę i gimnastykę, co sprawiło, że nie potrafi wyobrazić sobie życia bez aktywności fizycznej. Później przyszedł czas na taniec i udział w musicalach. Niestety, jej sportową karierę przerwał wypadek samochodowy, który uniemożliwił dalszy rozwój w dziedzinie akrobatyczno-gimnastycznej i musicalowej.

Nie poddała się, bo w życiu największą satysfakcję sprawia jej pokonywanie własnych barier i przesuwanie granic swoich możliwości oraz poczucie adrenaliny. Przez lata szukała więc sportu, który umożliwiłby powrót do formy po wypadku - takiego, który wzmacnia gorset mięśniowy, ale jednocześnie nie obciąża stawów. Ćwiczyła na piłkach, bosu (przyrząd gimnastyczny, który wygląda jak przecięta na pół kula o elastycznej powłoce, oparta na twardej podstawie. Służy m.in. do ćwiczenia równowagi i balansowania), robiła dużo ćwiczeń izometrycznych.

Zobacz także:I Akademickie Zawody Pole Dance za nami [ZDJĘCIA, WIDEO]

- Sport to trwały, niezwykle ważny, wręcz nieodzowny element mojej codzienności. Dzięki niemu mam energię na kreowanie rzeczywistości, uzyskuję balans w codziennym życiu, inspiruję córkę do zdrowego stylu życia. A do tego ten zachwyt w oczach mojego męża… cóż, bezsprzecznie sport eliminuje rutynę w związku i pozwala czerpać z niego więcej i więcej - dzieli się Agata Krzywka.

Pomocą w powrocie do formy okazała się jedna z jej pasji - zamiłowanie do dalekich podróży. Podczas zwiedzania różnych zakątków świata w towarzystwie córki i męża, nigdy nie rezygnuje z okazji do wypróbowania lokalnych form aktywności. Tak było i tym razem.

- Bywały wzloty oraz upadki zdrowotne i dopiero wyjazd do Azji zmienił moje życie o 180 stopni. To tam przeżyłam pierwsze loty na Bungee Workout - zdradza Agata Krzywka. - Dzięki Bungee Workout mogłam wrócić do treningów akrobatycznych i normalnego, aktywnego funkcjonowania.

Obecnie swoje wolne chwile zawsze spędza aktywnie - jeździ konno, na nartach, rolkach, nartach wodnych, a także wspina się po drzewach. Jak przyznaje, jest ciągle aktywna i nieustannie poszukuje nowych wyzwań. W Toruniu prowadzi firmę architektoniczno- wnętrzarską i rozwija dość nową w Polsce dziedzinę sportu - fitness z użyciem lin bungee (pojawił się w naszym kraju w ubiegłym roku).

Bungee Workout - to sport, dzięki któremu można nie tylko świetnie się bawić, „latać”, ale także wyrzeźbić sylwetkę i spalić kalorie. Trening składa się z elementów treningu tlenowego, beztlenowego oraz siłowego. Różnorodność elementów i figur, które można wykonać przy użyciu lin bungee, pozwala na odpowiednie dostosowanie treningu do możliwości i kondycji ćwiczących. Dlatego z Bungee Workout mogą skorzystać prawie wszyscy, bez względu na wiek, płeć czy kondycję fizyczną.

Jednak, aby zacząć przygodę z tą dziedziną sportu, niezbędny jest profesjonalny sprzęt i sala o odpowiedniej wysokości (od ok. 3 do 6 metrów). Do sufitu muszą być zamocowane specjalne uchwyty lub haki, do których przyczepia się liny podobne do tych, jakie wykorzystywane są przy skokach na bungee. Elastyczne liny muszą mieć odpowiednią liczbę splotów (w odniesieniu do wagi ćwiczącego) i udźwignąć ciężar nawet do 2300 kg. Niezbędne są też spodenki ochronne, które zapobiegają obtarciom odzieży, amortyzują ucisk i przyspieszające spalanie tkanki tłuszczowej z okolic ud.

- Strój musi być bardzo wygodny i elastyczny. Niezmiernie ważne jest obuwie, które powinno być miękkie, najlepiej z żelową podeszwą, przynajmniej jeśli mówimy o początkach przygody z Bungee Workout. Wprawdzie w Azji treningi wykonywane są na boso, jednak śmiem wątpić, by te uwarunkowania kulturowe dało się przełożyć na rynek europejski - mówi Agata Krzywka. - Podsumowując kwestie stroju, z kobiecego punktu widzenia, pojawia się doskonały pretekst na zrobienie jakiś bezwzględnie koniecznych zakupów.

Podczas treningu Bungee Workout można wykonać cały katalog ćwiczeń - m.in. przysiady, wykroki, podskoki czy pompki. Możliwy jest także taniec, jednak zajęcia Bungee Workout Dance są bardzo wymagające kondycyjnie. Trening na linach wzmocnienia mięśnie głębokie, pozytywnie wpływa na sprawność stawów, poprawia elastyczność mięśni i postawę, modeluje mięśnie, redukuje tkankę tłuszczową, zwiększa wydolność układu sercowo -oddechowego i sercowo-naczyniowego, obniża tętno spoczynkowe, wzmacnia mięsień sercowy.

Z okazji piątych urodzin studia zorganizowano II Zawody Pinup Pole Dance Studio w Bydgoszczy. Zawody odbyły się w sobotę 15 września 2018 w Kinoteatrze Adria w Bydgoszczy.➤ Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.Zobacz również: TOP SPORTOWY

Pole dance w bydgoskiej Adrii. II Zawody Pinup Pole Dance St...

Trening tylko z pozoru wygląda łatwo. Przyglądając się ćwiczącym można odnieść wrażenie, jakby uczestnicy zajęć - dzięki przyczepieniu do elastycznych lin zamocowanych do sufitu - fruwali nad podłogą. Wydaje się, że to takie proste... Jednak rzeczywistość jest zupełnie inna. - Wielokrotnie przychodziły do mnie osoby, którym wydawało się to takie proste, wręcz pytali się czy to tylko zabawa, czy to latanie coś daje, ale jak tylko zawisnęli na Bungee Workout - diametralnie zmieniali zdanie - zaznacza Agata Krzywka. - Przygodę zaczynamy od podpięcia się do naszej elastycznej gumy. Jest to ciekawe uczucie kiedy zaczynamy walczyć o to, by stanąć na ziemi, po chwili odczucie normalnieje i wtedy uczymy się zaufania. Musimy zaufać sprzętowi, że nas utrzyma.

Aby wykonać jakiekolwiek ćwiczenie z użyciem liny, trzeba przez cały czas utrzymywać napięcie w mięśniach.

- Jakiekolwiek odpuszczenie napięcia skutkuje - najczęściej - niekontrolowanym obrotem wokół własnej osi ćwiczącego, bądź również niekontrolowanym lotem. Za poprawne wykonanie ćwiczeń odpowiada również kwestia nadania oporu bądź naprężenia na linę Bungee Workout w odpowiednim momencie - dodaje Agata Krzywka.

Zapewnia także, że choć wszystko to wydaje się bardzo skomplikowane, to tak naprawdę wystarczy zaledwie kilka treningów, aby opanować podstawy i zacząć czerpać z treningu niesamowitą energię i zadowolenie.

Agata Krzywka prowadzi treningi w centrum szkoleniowym „U Rock” przy ul. Grudziądzkiej w Toruniu, szkoli także instruktorów. Mocno skupia się na dalszym rozwoju Bungee Workout, ale nie zamierza na tym poprzestać.

- Ostatnia wizyta w Indonezji wskrzesiła we mnie chęci poznawcze ciekawej, kolejnej formy treningowej sprzyjającej kondycji kręgosłupa i stawów, a mianowicie „Fly High Yoga”. Już nie mogę się doczekać kiedy po raz kolejny zawitam w Indonezyjskim Centrum Yogi, by zgłębić do końca tajniki tej dziedziny - dzieli się Agata Krzywka.

Więcej wolnego od 2019 roku?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska