Wakacyjna pora sprzyja aktywności fizycznej na siłowniach pod chmurką. Nie brakuje ich w Inowrocławiu, co niezmiernie cieszy miłośników zdrowego stylu życia.
_- Podczas urlopu chodziłem na siłownię codziennie rano. Najczęściej ćwiczyłem sam, bo o tej porze na osiedlu jest nieco spokojniej. Dopiero popołudniami pojawiają się rodzice z dziećmi. Mam blisko na basen, ale latem wolę korzystać z pogody. Zewnętrzna siłownia co prawda nie nadaje się do przeprowadzenia profesjonalnego treningu, ale doskonale sprawdza się do celów rekreacyjnych - _mówi Przemek z Inowrocławia, który regularnie korzysta z osiedlowej siłowni przy ul. Toruńskiej.
Oddychaj głęboko
Korzystanie z siłowni jest oczywiście bezpłatne. A Solanki? Solanki mamy gratis, jak głosi hasło promujące nasze miasto. Przypominamy, że pierwsza siłownia plenerowa powstała opodal tężni, w Parku Solankowym. Taka lokalizacja posiada wyjątkowe walory zdrowotne. To miejsce wyjątkowo szybko stało się jednym z ulubionych, zarówno przez mieszkańców Inowrocławia, jak i kuracjuszy, którzy preferują ruch. Praktycznie o każdej porze dnia spotkamy tu liczną grupę dorosłych i dzieci.
Wzorem tej siłowni powstały kolejne, osiedlowe. Które urządzenia do ćwiczeń należą do naszych ulubionych: biegacz, jeździec, orbitrek, wioślarz, twister czy wahadło?
- Z całą pewnością orbitrek. Należy jednak pamiętać, że podczas ćwiczeń na tym sprzęcie trzeba zachować prawidłową sylwetkę, czyli proste plecy, lekko uniesioną głowę, stopy płasko na pedałach, a ręce na uchwytach drążków - podkreśla pani Dominika, zwolenniczka aktywnego wypoczynku.
Jak często ćwiczyć?
Zdaniem ekspertów, aby uzyskać oczekiwane efekty, należy trenować co najmniej 3 razy w tygodniu po około 30-60 minut. Każdą serię ćwiczeń zaczynamy od 10-minutowej rozgrzewki, a kończymy rozluźnieniem mięśni. Wspomniany orbitrek pozwala na trening cardio, który znacznie poprawia bilans tlenowy. Taki ruch ma spora przewagę nad bieganiem, ponieważ stawy i ścięgna są dużo mniej obciążone niż podczas truchtu. Spalanie kalorii jest bardziej efektywne niż na rowerze, bowiem pracuje całe ciało, w tempie dostosowanym do możliwości osoby ćwiczącej.
Pogoda dla sportowców
Przyjrzyjmy się pozostałym urządzeniom: narty wpływają na poprawę sprawności kończyn górnych i dolnych. Z kolei regularne ćwiczenia na łyżwach zwiększą wydolność krążeniowo-oddechową, a także pozytywnie wpłyną na pracę narządu ruchu. Na uwagę zasługuje również huśtawka, która wzmacnia mięśnie nóg, talii i brzucha. Jest w czym wybierać, szczególnie gdy pogoda dopisuje.
- Jesienią i zimą chodzę na tradycyjną siłownię, z kolei w okresie wiosenno-letnim chętnie biegam i ćwiczę na siłowni plenerowej przy ul. Krzywoustego - mówi pani Katarzyna, którą spotkaliśmy na os. Piastowskim.
