"Wiosna" już tylko do piątku poszukuje studentów do pomocy w realizacji nowatorskiego projektu edukacyjnego.
Stowarzyszenie "Wiosna" powstało w 2001 roku w Krakowie z inicjatywy osób działających przy tamtejszym Duszpasterstwie Akademickim, ma jednak charakter świecki. Od czterech lat "Wiosna" posiada statut organizacji pożytku publicznego.
Działalność stowarzyszenia zatacza coraz szersze kręgi - dotarła też do Torunia, gdzie w tym roku po raz pierwszy zostanie zrealizowany nowatorski projekt edukacyjny "Akademia Przyszłości". Trafił on również do dziewięciu innych miast w Polsce, m.in. Kielc, Warszawy, Poznania, Lublina. Na czym ma polegać?
- Wśród studentów poszukujemy piętnastu wolontariuszy, których zadaniem będzie pomaganie dzieciom mającym problemy w nauce - wyjaśnia Marta Płachta, koordynator regionalny projektu. - Nie chodzi jednak o typowe korepetycje, ale o motywowanie, zachęcanie do pracy i przekonywanie, że wiedza jest potrzebna.
Wolontariuszami mogą być jedynie studenci - to podstawowy warunek.
- Nie szukamy osób z ulicy, szkolimy naszych wolontariuszy i przygotowujemy do pracy, która ich czeka - dodaje Marta Płachta.
Od stycznia dwie
Jak dotąd toruńska "filia" stowarzyszenia nawiązała współpracę ze Szkołą Podstawową nr 1 w Toruniu - to właśnie uczniowie "jedynki" jako pierwsi wezmą udział w "Akademii Przyszłości". W styczniu najprawdopodobniej kolejna toruńska placówka przyłączy się do projektu.
Założenie programu jest takie, że to szkoła typuje 15 uczniów, którzy wezmą w nim udział. Nie może się to jednak odbyć bez zgody dziecka - to ono ostatecznie decyduje, czy chce spędzać pod opieką wolontariusza dodatkowe dwie godziny w szkole.
- Wokół tych spotkań, ale także całej "Akademii Przyszłości" powstaje cała specyficzna kultura - opowiada Marta Płachta. - Uczeń dostaje indeks, w którym po każdych zajęciach wpisuje się jeden jego sukces. Najważniejsze jest to, żeby dziecko samo ten sukces wskazało i zwerbalizowało. Wolontariusz może mu w tym tylko pomóc.
Cykl rocznych spotkań zakończy się wielką i uroczystą Galą Sukcesu.
Satysfakcja gwarantowana
Choć wolontariat jest obecnie bardzo popularną formą aktywności, a co więcej wysoko cenioną przez potencjalnych pracodawców, jego istotę stanowi coś zupełnie innego.
- Wolontariat daje ogromną satysfakcję - mówi Marta Płachta.
Podobną satysfakcję mogą czuć wolontariusze "Akademii Przyszłości". Z miast, w których program był realizowany w poprzednich latach, płyną do Torunia informację o tym, ile już udało się zrobić.
- Każdy, nawet najdrobniejszy postęp dziecka to dla nas wielka radość - dodaje Marta Płachta. - A gdy uczeń, który bierze udział w "Akademii", dostaje dzięki niej pierwszą w swoim życiu piątkę, to naprawdę olbrzymi sukces.
Tylko do piątku
Studenci, którzy chcieliby przyłączyć się do programu, mają czas tylko do końca października. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa w piątek. Adres do korespondencji to: [email protected].
"Akademia Przyszłości" ruszy w Toruniu pełną parą w połowie listopada.