Dla większości strażaków największą nagrodą jest świadomość, że ich działania ratują ludzkie życie. Karol Sienkiewicz (OSP Poświętne) mówi, że największą satysfakcję przynosi mu fakt, że mógł komuś uratować życie.
W podobnym tonie wypowiada się Arkadiusz Wirwiński (OSP Hel), który dodaje, że ogromnym motywatorem jest również zwykłe „dziękuję” od osób, którym pomogli: - Największą satysfakcję przynoszą chwile, gdy widzę, że nasza pomoc naprawdę zmieniła czyjeś życie - uratowanie kogoś z zagrożenia, wsparcie w trudnej sytuacji czy nawet zwykłe podziękowanie od osób, którym pomogliśmy. To daje ogromną motywację do działania.
Z kolei dla Mateusza Partyki (OSP Egiertowo) nie tylko ratowanie życia, ale także poczucie wspólnoty jest źródłem satysfakcji. - Niezwykle budujące jest poczucie wspólnoty wśród druhów i druhen – to, że można na siebie liczyć w każdej sytuacji _– mówi.
Podobnie wypowiada się Jakub Watrak (OSP Zamch), który ceni sobie zgranie jednostki i świadomość, że razem tworzą jedną siłę. - Najbardziej podoba mi się zgranie naszej jednostki. Każdy ma swoje poglądy, ale kiedy działamy we wspólnym celu jesteśmy jednością_ – podkreśla.
Niektórzy druhowie, jak Mateusz Palej (OSP KSRG Nowy Wiśnicz) czy Paweł Łasica (OSP Bobrowce), znajdują spełnienie w szkoleniu młodych pokoleń. – Dzieciaki, które uczymy, jak być godnym obywatelem, a w przyszłości dobrym strażakiem, czasami przerażają mnie zapałem energią i chęcią pomocy. To one napędzają działania wśród starszych druhów – przyznaje Paweł Łasica.
Największe wyzwania strażackiej służby.
Każdy strażak podkreśla, że praca ta niesie ze sobą ogromne wyzwania: od trudnych warunków atmosferycznych po emocjonalne obciążenie. Damian Filipczyk (OSP Ruptawa) zwraca uwagę na nieprzewidywalność sytuacji: - Największym wyzwaniem są sytuacje, gdy nie wiemy, co dokładnie zastaniemy na miejscu zdarzenia.
Dla Kamila Męcika (OSP Żarki) najtrudniejsze są momenty pod ogromną presją czasu, gdzie każda sekunda ma znaczenie. - Największym wyzwaniem są sytuacje o wysokiej intensywności, kiedy presja czasu i nieprzewidywalność wydarzeń wymagają błyskawicznych decyzji. Jako dowódca czuję odpowiedzialność nie tylko za swoje działania, ale także za bezpieczeństwo całego zespołu. To właśnie te momenty, pełne stresu i napięcia, uczą mnie, jak ważna jest elastyczność i opanowanie, a jednocześnie rozwijają moje umiejętności dowodzenia i pracy pod presją – tłumaczy.
To nie zajęcie, to służba na rzecz innych
Aleksander Kowalski (OSP Gołcza) podkreśla z kolei, że jednym z największych dylematów jest łączenie służby z życiem rodzinnym: _- Jestem ojcem dwojga dzieci i zawsze staram się im poświęcać cały swój czas. Czasami pojawia się dylemat: jechać na alarm czy zostać w domu i spędzić czas z rodziną? _– przyznaje szczerze.
Niektórzy druhowie mówią też o emocjonalnym ciężarze. Andrzej Opolski (OSP Żabików) wskazuje na momenty, gdy mimo ogromnych starań strażakom nie udaje się uratować wszystkich. - To zostaje w głowie i sercu na długo. Ciężkie są momenty, kiedy dowiadujesz się, że wyjazd jest do osób które znamy - do rodziny, sąsiadów, przyjaciół. Człowiek wtedy musi znaleźć w sobie siłę aby skupić się na zadaniu. Podczas takich wyjazdów widać wsparcie, które jako strażacy sobie dajemy – zaznacza.
Wybór Strażaka Roku 2025
Właśnie takie historie sprawiają, że warto docenić ludzi, którzy każdego dnia gotowi są ryzykować swoje życie dla innych. W ramach akcji Strażak Roku głosami mieszkańców naszego regionu zostaną nagrodzeni strażacy i jednostki OSP – najpierw na szczeblu miejskim i powiatowym, następnie w skali województwa, aż do wielkiego finału ogólnopolskiego. Zwycięzcy zostaną uhonorowani podczas uroczystej gali, a na laureatów czekają nagrody finansowe.
To wyjątkowa okazja, by wyrazić wdzięczność i uznanie dla tych, którzy nie wahają się stawić czoła ogniowi, wodzie i wszelkim niebezpieczeństwom, by ratować życie i mienie innych. To właśnie oni – strażacy – są prawdziwymi bohaterami naszych czasów.
KLIKNIJ i GŁOSUJ Sprawdź aktualne wyniki głosowania i czytaj więcej o plebiscycie |
---|
__________
Plebiscyt prowadzony jest pod patronatem
Prezesa Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej
Druha Waldemara Pawlaka
_______________
Patronem akcji jest ogólnopolski serwis internetowy
www.strefaobrony.pl
