Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Akcja zbierania choinek 2015. Co zrobić ze świątecznym drzewkiem?

Katarzyna Paczewska
freeimages.com
- Choinkę w doniczce kupiłam w wigilię - mówi Jadwiga Kaźmierska z Bydgoszczy. - Nie sypie się. Jeśli przetrwa na balkonie, posadzę ją na działce.

Nasza Czytelniczka nie będzie miała problemu z drzewkiem. Co jednak, gdy my nie mamy gdzie go wystawić ani wsadzić?

Uratuj je
Bydgoszczanie mogą podarować choince w doniczce drugie życie oddając ją do Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku w Myślęcinku. Wystarczy przywieźć ją na tak zwaną bazę usytuowaną nieopodal zarządu LPKiW. Uwaga! Choinki przyjmowane będą do końca stycznia tylko od indywidualnych osób.

Podobnie mogą postąpić grudziądzanie. - Jeśli drzewka są w dobrym stanie i bez ozdób, można je przekazać do Biura Lasów Komunalnych (ul. Nad Torem 1) - podaje Magdalena Jaworska-Nizioł, rzeczniczka Urzędu Miejskiego w Grudziądzu. - Będą one wykorzystane do zalesień.

By kikuty nie straszyły
Firmy odbierające w naszym regionie odpady, będą dodatkowo zabierać wystawione zasuszone cięte choinki.

Drzewka w Bydgoszczy można w tym roku oddać do połowy lutego razem z odpadami zmieszanymi, lub zgodnie z harmonogramem - podczas wywozu odpadów wielkogabarytowych. Więcej informacji na ten temat ma pojawić się w najbliższych dniach na na stronie - www.czystabydgoszcz.pl.

- Odbiór drzewek w Grudziądzu planowany jest w każdą środę (od 7.01 do 11.02) - dodaje rzeczniczka. Mieszkańcy mogą wystawiać choinki przy pojemnikach lub umieścić je pocięte na małe kawałki w pojemniku do odpadu biodegradowalnego.

Masz większe drzewko? Zgłoś to na numer (56) 45-10-285 i (56) 45-10-335 lub za pomocą e-maila: [email protected]. Ponadto indywidualnie można takie choinki przekazać do Punktu Zbierania Odpadów Komunalnych (ul. Składowa 21).

Zobacz także: Choinki w domach w naszym regionie. A jak wygląda Twoja? [zdjęcia od Czytelników]

Odbiorem suchych drzewek w Toruniu zajmuje się Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania. - W zabudowie wielorodzinnej zostaną one odebrane razem z wielkimi gabarytami, a w jednorodzinnej razem z bioodpadami - informuje Aleksandra Iżycka, rzeczniczka prezydenta Torunia. - Choinki można też codziennie (oprócz niedziel) bezpłatnie oddać w Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych przy ul. Kociewskiej 37 (czynny od pn do pt, w godz. 10-18, a w sb w godz. 10-14). Harmonogramy odbioru odpadów wielkogabarytowych oraz bioodpadów są dostępne na stronie internetowej MPO pod adresem www.mpo.torun.pl.

- Potrzebę odbioru choinek, można zgłosić do Biura Obsługi Klienta (tel. (56) 63-98-124/125) przynajmniej na pięć dni przed planowanym wywozem - zaznacza rzeczniczka.

Natomiast we Włocławku ściętymi choinkami zajmie się Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej "Saniko". - Zbiórka rozpocznie się 15 stycznia, a zakończy 15 lutego - podaje Maria Piotrowska z Urzędu Miasta. - Punktów będzie maksymalnie 20, więcej o 6 niż w roku ubiegłym. Kontenery zostaną specjalnie oznaczone - "zbiórka żywych choinek". Do kontenerów nie wolno wrzucać sztucznych drzewek.

Włocławek. Punkty na odpady zielone 2015
1. Zielony Rynek (parking przy Hali)
2. Cyganka 25 (przy pojemnikach na surowce wtórne)
3. Promienna
4. Toruńska 53B
5. Chocimska/Pogodna
6. Grodzka/Witoszyńska (przy pojemnikach na surowce wtórne)
7. Lipnowska/Chełmicka
8. Grodzka/ Bursztynowa (przy pojemnikach na surowce wtórne)
9. Polna/Barska
10. Ostrowska/Kręta 2
11. Płocka 127a
12. Broniewskiego
13. Kapitulna/Jastrzębia
14. Norwida 1
15. Dziewińska/Wiejska
16. Bartnicka
17. Al. Jana Pawła II/Wiązowa
18. Al. Jana Pawła II 14r/Liściasta (przy pojemnikach na surowce wtórne)
19. Al. Jana Pawła II/Zachodnia (przy pojemnikach na surowce wtórne)
20. Rybnicka 10

By choinki dłużej stały
Jak przestrzegają plantatorzy z regionu, zarówno cięte, jak i doniczkowe drzewka nie lubią ogrzewania, które skraca ich żywotność. Najlepiej, aby miały stały dostęp do wody. Świeża choinka powinna postać w domu od miesiąca do nawet 6 tygodni.

Drzewka z donic rzadko kiedy można przesadzić do ogrodu, ponieważ te większe zwykle mają uszkodzone systemy korzeniowe (są docinane do wielkości donicy). Z mniejszymi możemy podjąć taką próbę.

- Z rośliną jak z człowiekiem, jeśli obudzi się w domu, a po Bożym Narodzeniu wystawimy ją na balkon na mróz, to zamarznie - tłumaczy Przemysław Jurek, inżynier nadzoru w bydgoskim nadleśnictwie. - Stąd nie należy jej trzymać za długo w ciepłym pomieszczeniu - dwa, maksymalnie trzy tygodnie. Jeśli będzie dłużej, wynieśmy dopiero, gdy przyjdzie odwilż. Wtedy dojdzie szybko do siebie.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska