Dziś wytykamy kolejny bubel prawny, który towarzyszy wprowadzeniu od 2012 roku akcyzy na węgiel, choć, jak ustaliliśmy, to wcale nic nowego.
Akcyza na węgiel i VAT
- Proszę sobie wyobrazić, że gdy wystawiamy firmie fakturę VAT na zakup węgla, akcyza jest doliczana do całej kwoty, czyli także do tego podatku. Niewiarygodne, ale wszystko odbywa się zgodnie z przepisami - dziwi się przedsiębiorca.
Czytaj też: Jak nie płacić akcyzy za węgiel od 2012 roku? [WNIOSEK DO POBRANIA]
Niestety, tak jest, co potwierdza Maciej Cichański, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Bydgoszczy: - W przypadku, gdy kupujący węgla nie jest zwolniony z podatku, płaci akcyzę od pełnej ceny na fakturze, czyli z VAT-em.
Węgiel dołączył do listy
Mówi o tym artykuł 29 ustawy o podatku od towarów i usług. - Zasady te stosuje się od początku jej obowiązywania i dotyczą wszystkich wyrobów, od których naliczana jest akcyza, są to między innymi oleje napędowe, energia elektryczna, samochody. Od początku tego roku do tej listy dołączyły również wyroby węglowe - wyjaśnia Cichański.
Z akcyzy na węgiel są zwolnione: gospodarstwa domowe, instytucje oświatowe, lecznicze czy pomocy społecznej. Rolnicy zaś muszą prowadzić ewidencję zużycia węgla, choć nadal wielu z nich ciągle nie wierzy, że naprawdę trzeba to robić.
Czytaj też: Kto jest zwolniony z akcyzy na węgiel? Składy opału toną w papierach, gdzie mają szukać pomocy? [TELEFONY]
