Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ktoś zgłosił do skarbówki wróżkę! Tak w 2024 roku "uprzejmie" donoszą mieszkańcy Kujawsko-Pomorskiego

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
Taki przyszedł donos do skarbówki: „Za duże pieniądze przepowiada biednym ludziom przyszłość i nie wystawia paragonów, ani innych potwierdzeń zapłaty”.
Taki przyszedł donos do skarbówki: „Za duże pieniądze przepowiada biednym ludziom przyszłość i nie wystawia paragonów, ani innych potwierdzeń zapłaty”. Szymczak Krzysztof / Polska Press
W tym roku do kujawsko-pomorskiej skarbówki wpłynęło już prawie 500 donosów - w większości anonimów. Każdy jest sprawdzany. Uważajcie, co wrzucacie do mediów społecznościowych!

Spis treści

W ostatnim czasie jeden z mieszkańców regionu „prosił” urząd skarbowy o sprawdzenie w mediach społecznościowych pani świadczącej usługi astrologiczne, wróżenia i medium. Informator wyraził swoje zaniepokojenie, gdyż jego zdaniem wykorzystuje ona osoby znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej, które bardzo dużo jej płacą, a ona przepowiada im przyszłość i nie wystawia paragonów, ani żadnych innych potwierdzeń zapłaty.

Na co dzień są skonfliktowani...

- W 2023 roku do kujawsko-pomorskiej KAS, czyli do urzędów skarbowych i celno-skarbowych wpłynęło łącznie 3048 sygnałów, od początku tego roku do 26 lutego otrzymaliśmy ich 458 - wylicza Bartosz Stróżyński, rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy. - Treść i sposób formułowania informacji wskazuje często na emocjonalny stosunek zawiadamiającego. Można się zatem domyślać, że informacje najczęściej przekazują osoby skonfliktowane ze sobą w codziennym życiu, spokrewnione ze sobą, sąsiedzi, klienci, byli wspólnicy i pracownicy. Informacje dotyczą zarówno przedsiębiorców, jak i osób nie prowadzących działalności gospodarczej. Różnią się one w takich przypadkach zazwyczaj poruszaną tematyką.

Powszechne sygnały to życie ponad stan

Rzecznik IAS opowiada, że w informacjach przesyłanych odnośnie do przedsiębiorców dominują zagadnienia związane z prowadzenie działalności gospodarczej bez zgłoszenia lub pomimo jej zawieszenia, ujmowanie w kosztach firmy wydatków prywatnych, zatrudnianie na czarno, nie wypłacanie wynagrodzeń, nie ewidencjonowanie sprzedaży na kasie fiskalnej, wystawiania fikcyjnych faktur. Z kolei zarzuty stawiane osobom fizycznym nie prowadzącym działalności gospodarczej dotyczą najczęściej uzyskiwania dochodów z nieujawnionych źródeł, nieodprowadzania podatku z najmu, czy bezprawnego odliczenia ulg podatkowych. Zdarzają się również sygnały, które wskazują na handel towarami podrabianymi, wyrobami bez polskich znaków akcyzy, czy nielegalne urządzanie gier na automatach.

- Powszechne są także informacje dotyczące tzw. „życia ponad stan”, w tym nabywania dóbr materialnych, jak nieruchomości czy samochodów. Wiele dotyczy działalności handlowej prowadzonej za pośrednictwem mediów społecznościowych i portali aukcyjnych w rozmaitych branżach, jak m.in. beauty, turystyczna, transportowa, budowlana - dodaje Bartosz Stróżyński.

Anonimy przychodzą w listach i e-mailach

Przykłady z regionu?

  • Jeden z obywateli napisał, że na pewnym portalu aukcyjnym jest wielu producentów sprzedających części samochodowe bez podatku VAT. To powoduje, że on jako legalnie działająca konkurencja jest pozbawiany dochodu, gdyż nie może konkurować z tego typu oszustami. Informator prosił o interwencję, wskazując nieuczciwych sprzedawców.
  • Kolejny informator wskazywał, że na portalu aukcyjnym ogłasza się ktoś, kto przewozi osoby bez jakiejkolwiek działalności gospodarczej i bez taksometru. Oferuje przewozy i transfery po Polsce, m.in. na lotniska i z tego tytułu nie wystawia paragonów ani faktur.
  • Następny sygnał też dotyczył portalu społecznościowego, gdzie prowadzone są transmisje sprzedażowe, a po ich zakończeniu usuwane wszystkie ślady związane z nimi. Za zrealizowaną w ramach tych transmisji sprzedaż odzieży nie otrzymuje się żadnych dowodów zakupu.

- Każda wpływająca informacja jest analizowana i rozpatrywana pod kątem możliwości prowadzenia działań niezgodnych z przepisami prawa podatkowego - podkreśla rzecznik IAS.

Mówi, że z 3048 zgłoszeń w 2023 roku 628 trafiło do regionalnej KAS za pośrednictwem Krajowego Telefonu Interwencyjnego (KTI): - Ta forma komunikacji zapewnia obywatelom anonimowość i umożliwia całodobowe przekazywanie informacji na temat naruszeń przepisów prawa podatkowego, ale co ważne, również opinii dotyczących funkcjonowania aparatu celno-skarbowego.

Numer KTI 800 060 000 oraz adres internetowy: [email protected], są jednolite na terenie całego kraju, a połączenia telefoniczne bezpłatne.

Pozostałe 2420 informacji, z których większość stanowiły anonimy, przekazanych zostało w inny sposób, m.in. listów lub za pośrednictwem zwykłych wiadomości e-mail bezpośrednio do urzędów KAS naszego województwa.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska