Zobacz wideo: Przebudowa zajezdni tramwajowej przy ul. Toruńskiej w Bydgoszczy.

W poprzedniej edycji udział wzięło 17 szkół, w tym roku ten wynik może być jeszcze lepszy. Wystarczy się zgłosić, podjąć działania na rzecz środowiska i czystych wód, a co najważniejsze zdobyć cenną wiedzę.
Trzecia już edycja programu zostanie zainaugurowana 3 października, a jego realizacja potrwa do 10 czerwca 2023 r. Organizatorem projektu w kraju jest Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Na terenie zarządzanym rzeką Notecią za to przedsięwzięcie odpowiada Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Bydgoszczy.
Pierwsze szkoły już się zgłosiły
Warto wziąć udział w programie, bo szkoły, które zrealizują jego założenia, otrzymają ważny certyfikat "Szkoły Przyjaznej Wodzie".
- Pierwsze szkoły już się zgłosiły. Do 30 września czekamy na kolejne podstawówki z Bydgoszczy, Nakła, Inowrocławia, Żnina, Radziejowa, Mogilna i Więcborka. Mogą się włączyć też rodzice uczniów - mówi Damian Klich z Biura Komunikacji Społecznej i Edukacji Wodnej RZGW w Bydgoszczy. - Zgłoszenia dokonuje dyrektor szkoły. Wystarczy, że wypełni formularz zgłoszeniowy, który można pobrać ze strony - Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Bydgoszczy. Należy go przesłać na adres e-mail [email protected]. Wszystkie niezbędne szczegóły są na naszej stronie internetowej w zakładce "Aktywni Błękitni".
Zwiedzanie zabytkowych śluz i nie tylko
Na uczestników czekają bardzo ciekawe zajęcia edukacyjne. Możliwe będzie zwiedzanie infrastruktury hydrotechnicznej, np. zbiorników retencyjnych czy zabytkowych śluz. Regulamin zakłada przeprowadzenie zajęć edukacyjnych - minimum 2 lekcji - z zakresu edukacji o zrównoważonym rozwoju w gospodarce wodnej, szczególnie ochronie środowiska, ochronie przeciwpowodziowej i zapobieganiu skutkom suszy oraz bezpiecznym korzystaniu z zasobów wodnych.
- W ramach programu uczniowie zgłoszonych szkół wezmą udział w zajęciach lub pokazach zorganizowanych przez partnerów programu: Policję, WOPR lub Straż Pożarną - informuje Damian Klich. - Ponadto szkoły uczestniczące w tym przedsięwzięciu uczestniczyć będą w konkursie tematycznym z zakresu wiedzy o wodzie. Po przeprowadzeniu zajęć szkoła włączy się w akcję „Strażnik Czystych Wód”. Polega ona na aktywnym zaangażowaniu uczniów i rodziców w działania związane z utrzymaniem czystości rzek, jezior czy innych zbiorników wodnych lub terenów przyległych.
W każdej szkole, która zgłosi się do programu, wyznaczeni zostaną nauczyciele koordynatorzy.
- Dostarczymy im wszystkie materiały edukacyjne niezbędne do przeprowadzenia lekcji, w tym np. scenariusze lekcji, filmy edukacyjne, czy prezentacje - podkreśla Damian Klich. - Będziemy z nimi w stałym kontakcie. Planowane jest również spotkanie informacyjne. Zapraszamy do udziału w programie. Naprawdę warto.