
Aktywny Rodzic - te świadczenia przysługują w ramach nowego programu
Od 1 października 2024 roku w ramach Programu Aktywny Rodzic opiekunowie będą mogli składać wnioski o jedno z trzech świadczeń:
-świadczenie Aktywni Rodzice w Pracy - dla pracujących opiekunów;
- świadczenie Aktywnie w Żłobku, które zastąpi dotychczasowe dofinansowanie żłobkowe z ZUS i przysługuje w przypadku, gdy dziecko uczęszcza do żłobka;
- świadczenie Aktywnie w Domu, które zastąpi Rodzinny Kapitał Opiekuńczy i obejmie także pierwsze dziecko.

Świadczenie Aktywni Rodzice w Pracy - zasady
Aktywni Rodzice w Pracy to aż 1500 złotych co miesiąc przez 2 lata, a w przypadku dzieci z niepełnosprawnością 1900 złotych. Świadczenie skierowane jest dla pracujących opiekunów. Będzie przysługiwać, jeżeli każdy z rodziców/opiekunów dziecka jest aktywny zawodowo i z tytułu tej aktywności podlega ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu od podstawy, której łączna wysokość (czyli obydwojga rodziców) wyniesie nie mniej niż 100% minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Świadczenie Aktywnie w Żłobku - zasady
Pieniądze z programu Aktywni Rodzice w Pracy nie będą przyznawane, jeśli dziecko uczęszcza do żłobka. Wówczas rodzice mogą się ubiegać jedynie o świadczenie na żłobek - Aktywnie w Żłobku. Zastąpi ono dotychczasowe dofinansowanie żłobkowe z ZUS i przysługuje w przypadku, gdy dziecko uczęszcza do żłobka. Świadczenie Aktywnie w żłobku zastąpi dotychczasowe dofinansowanie żłobkowe z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - zamiast 400 złotych rodzice będą otrzymywać 1500 złotych (1900 zł w przypadku dziecka z niepełnosprawnością) na koszty poniesione na żłobek. Pieniądze w tym wypadku będą trafiać bezpośrednio do żłobka.

Świadczenie Aktywnie w Domu - zasady
Świadczenie Aktywnie w Domu to program, który zastąpi Rodzinny Kapitał Opiekuńczy i obejmie także pierwsze dziecko. Będzie przyznawane na każde dziecko i wypłacane co miesiąc w kwocie 500 złotych. Nowe świadczenie automatycznie likwiduje Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Jednak rodzice którzy z niego korzystają będą mogli z niego skorzystać do końca lub jeśli nowe świadczenie wychodzi korzystniej zamienić je na nowe.