Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Alicja Bieńkowska – Krysztop napisała książkę o swoim rodzinnym sołectwie. Odbyło się spotkanie promocyjne.

Małgorzata Chojnicka
Małgorzata Chojnicka
Alicja Bieńkowska – Krysztop napisała książkę „Szczepanki, Suszewo, Podkłokock w źródłach i we wspomnieniach mieszkańców”. To bardzo rzetelna publikacja o tym niewielkim sołectwie w gminie Wielgie.

Alicja Bieńkowska – Krysztop napisała książkę „Szczepanki, Suszewo, Podkłokock w źródłach i we wspomnieniach mieszkańców”. To bardzo rzetelna publikacja o tym niewielkim sołectwie w gminie Wielgie.
Alicja Bieńkowska – Krysztop podjęła się trudnego zadania, jakim jest przybliżenie historii swojej rodzinnej miejscowości. Na historię zwykliśmy patrzeć przez pryzmat wielkich wydarzeń, a tej najbliższej często nie znamy. Pamięć ludzka jest ulotna i nie musi wcale upłynąć dużo czasu, by wydarzenia z niezbyt odległej przeszłości straciły swą ostrość. Ludzie umierają i wiele wspomnień zabierają ze sobą do grobu. Po latach stają się nie do odtworzenia, a szkoda.
- Chciałam, by ta książka nie tyle była publikacją naukową, a taką, którą będzie się dobrze czytać – zdradza Alicja Bieńkowska – Krysztop. – Jest mocno prywatna, bo są tu spisane dzieje mojej rodziny. Miałam to szczęście, że mój dziadek żył 100 lat i chętnie opowiadał. Te jego wspomnienia tkwią we mnie głęboko. Tata też interesuje się historią i mobilizował mnie do opisania historii naszego sołectwa. Materiałów miałam mnóstwo, bo jeśli tylko w archiwum na coś natrafiłam, to zaraz kopiowałam. Przez lata się tego nazbierało. Wcześniej też przeprowadzałam wywiady z mieszkańcami. Problemem było znalezienie czasu na zebranie tego w sensowną całość, bo normalnie przecież pracuję zawodowo.
Spotkanie promocyjno-integrujące odbyło się w świetlicy wiejskiej w Suszewie. Wzięło w nim udział około 70 osób, zainteresowanych historią swoich miejscowości. Suszewo, Szczepanki i Podkłokock tworzą jedno sołectwo ze wspólnym sołtysem i radnym gminnym.
- Moja rodzina przywędrowała tu z Osieka nad Wisłą w latach 60. XIX wieku – kontynuuje Alicja Bieńkowska – Krysztop. – Mieszkamy tu zatem od dość dawna. Opisałam naszą historię i naszych sąsiadów.

Alicja Bieńkowska – Krysztop ukończyła historię na UMK w Toruniu. Teraz historię traktuje jako zaawansowane hobby, a zawodowo zajmuje się rachunkowością. Jej praca doktorska była poświęcona Juliuszowi Poniatowskiemu, wybitnemu polskiemu ekonomiście, który w okresie międzywojennym opowiadał się za parcelacją ziemi. Był ministrem rolnictwa i reform rolnych II RP.

Publikacja została sfinansowana ze środków Narodowego Instytutu Wolności-Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030. Operatorem projektu jest Stowarzyszenie Kujawsko-Pomorski Ośrodek Wsparcia Inicjatyw Pozarządowych Tłok, z siedzibą w Toruniu. Operator wraz ze Stowarzyszeniem Towarzystwo Rozwoju Gminy Płużnica poprzez ten projekt wzmacnia aktywność oraz potencjał ludzki i infrastrukturalny młodych organizacji pozarządowych oraz grup nieformalnych z województwa kujawsko-pomorskiego.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska