W Wielgiem i Dobrzyniu nad Wisłą od kilku lat funkcjonują Oddziały Kujawsko – Dobrzyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, działającego przy Kujawskiej Szkole Wyższej. Słuchacze mają już za sobą pierwsze wykłady.
W Wielgiem i Dobrzyniu nad Wisłą działają Oddziały Kujawsko – Dobrzyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Skupiają one ludzi w wieku dojrzałym, które chcą się uczyć i rozwijać. Niedawno rozpoczęły uroczyście nowy rok akademicki, a wykład inauguracyjny pod tematem „Czy jesteśmy elementem świata – bioróżnorodność jak ją zachować’’ wygłosiła - w obu miejscowościach - dr Maria Palińska z Włocławskiego Centrum Edukacji Ekologicznej. Namawiała ona słuchaczy do założenia Ligi Ochrony Przyrody przy uniwersytecie, by w aktywny sposób włączyć się w działania, mające na celu ochronę otaczającego nas ekosystemu.
W Wielgiem po wykładzie wystąpił Zespół Ludowy Ziemi Dobrzyńskiej pod przewodnictwem Wojciecha Ziemińskiego. Spotkanie zakończyły rozmowy przy kawie i ciastkach.
- W tym roku akademickim mamy ponad dwudziestu słuchaczy – mówi Katarzyna Kwiecińska, przewodnicząca Rady Słuchaczy w Wielgiem. – W najbliższych planach są dwa wykłady. Jeden z nich wygłosi dr Władysław Kubiak. Będzie on poświęcony zrywom narodowościowym na Kujawach i Ziemi Dobrzyńskiej. Drugi wygłosi dr Alicja Bieńkowska-Krysztop, która niedawno wydała książkę „Szczepanki, Suszewo, Podkłokock w źródłach i we wspomnieniach mieszkańców”. Opowie ona o kulisach powstania tej interesującej publikacji. Czekam też na propozycje ze strony słuchaczy.
Z kolei w Dobrzyniu nad Wisłą Uniwersytet Trzeciego Wieku jest ściśle powiązany ze Stowarzyszeniem Aktywni Dobrzyniacy 55 Plus. Przewodniczącą Rady Słuchaczy jest Jadwiga Grudzińska, która jednocześnie sprawuje funkcję prezesa Stowarzyszenia.
- Podczas inauguracji w nasze szeregi przyjęliśmy pięciu nowych słuchaczy – mówi Jadwiga Grudzińska. – Stanowimy dość liczne grono, bo na wykłady przychodzi ponad pięćdziesiąt osób. W planach mamy wycieczki, wyjazdy do teatru i opery. W tej chwili intensywnie przygotowujemy się do wystawienia jasełek.
Jasełka zostaną wystawione w grudniu i są przedsięwzięciem międzypokoleniowym, bo na scenie wystąpią również uczniowie. Będzie to wydarzenie wprowadzające w bożonarodzeniowy klimat.
Jadwiga Grudzińska na początku listopada br. - reprezentując dobrzyński UTW - wzięła udział w VIII sesji Obywatelskiego Parlamentu Seniorów. Była to sesja sprawozdawczo – wyborcza. Dyskutowano na temat organizacji senioralnych, postaw i aktywności seniorów oraz o pogorszeniu się ich ogólnej sytuacji ekonomicznej, zdrowotnej i psychicznej. Przyczyną tego stanu rzeczy jest pandemia i wojna w Ukrainie.
Wysiłek intelektualny potrzebny jest w każdym wieku, bo wtedy człowiek pozostaje młody duchem i nie skupia się na bolączkach. Trzeba wychodzić do ludzi i cieszyć się życiem w każdym wieku.
- Zawsze byłam osobą bardzo aktywną, a po przejściu na emeryturę zaczęła mi doskwierać bezczynność – zdradza Jadwiga Grudzińska. – Doszłam do wniosku, że muszę zmobilizować swoich rówieśników. Wpadłam na pomysł, by założyć Klub Aktywni 55 Plus. Z czasem przekształciliśmy go w stowarzyszenie zwykłe, by móc startować w konkursach, organizowanych przez powiat lipnowski na realizację określonych zadań. I tak powstało Stowarzyszenie Aktywni Dobrzyniacy 55 Plus.
Okazuje się, że na emeryturze można poznawać nowe miejsca, brać udział w wydarzeniach kulturalnych, a nawet spróbować swych sił na scenie. Wszystko to za sprawą Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
