Czym jest Alzheimer?
Alzheimer jest schorzeniem neurologicznym o nieznanym podłożu. Przyczyny jej powstania nie są jeszcze w pełni znane. Uznaje się, że schorzenie jest spowodowane nieprawidłowym gromadzeniem się białek w komórkach mózgowych i wokół ich. Choroba ta powoduje stopniowe obumieranie neuronów mózgowych. Wskutek tego procesu pojawiają sięproblemy z pamięcią, zaburzenia emocjonalne oraz inne objawy. Choć alzheimer zazwyczaj diagnozowany jest u osób starszych, środowisko medyczne uważa, że pierwsze sygnały możemy zaobserwować o wiele wcześniej.
Objawy Alzheimera
Choroba Alzheimera ma kilka etapów. Na początku u chorego możemy zaobserwować problemy ze snem. Z upływem czasu pojawiają się zaburzenia pamięci. Chory nie pamięta gdzie jest, odkłada przedmioty w różne miejsca, myli imiona oraz zapomina nazwy przedmiotów. Coraz rzadziej wychodzi z domu. Pojawiają się również problemy z koncentracją. W późniejszych stadiach choroby chory wymaga całkowitej opieki drugiej osoby. Występują zaburzenia osobowości, mowy, brak apetytu, obniżony nastrój, a także niepokój. Chory przestaje rozpoznawać bliskich. Może również słyszeć i widzieć rzeczy, których nie ma. Alzheimer nie dotyka jedynie osoby chorej, ale i jego całej rodziny. Bliscy zmuszeni są do zorganizowania życia w taki sposób, aby zapewnić całkowite wsparcie i pomoc osobie chorej. Niestety często z problemami zostają sami.
Alzheimer w młodym wieku
Najmłodszy pacjent, u którego badania krwi potwierdziły początki choroby miał 24 lata. Pięćdziesięciolatkowie również nie są rzadkością. Jak mówi neuropsycholog dr Anna Barczak - osoby, u których w rodzinie występował alzheimer powinny zachować szczególną ostrożność. Początkowo choroba nie daje żadnych znaków występowania, jednak nagłe wydarzenia, takie jak silny stres, pobyt w szpitalu czy śmierć bliskiej osoby mogą powodować pogorszenie stanu. Innymi czynnikami poza genetycznymi może być cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, wiek, czy płeć. Według badań na alzheimera częściej chorują kobiety.
Zapobieganie choroby
Obecnie nie ma lekarstwa na chorobę Alzheimera. Dostępne są jednak leki, które mogą załagodzić lub opóźnić niektóre objawy. Są jednak rzeczy, które według specjalistów mogą wpłynąć na opóźnienie i zmniejszenie ryzyka występowania choroby:
- Rzucenie nałogów
- Prawidłowa dieta
- Utrzymanie sprawności fizycznej i aktywności umysłowej
- Czytanie
- Nauka języków obcych
- Utrzymywanie aktywnego życia społecznego
Należy jednak pamiętać, że każdy przypadek występowania i przebiegu choroby jest inny!
