Zobacz wideo: Takie są skutki wprowadzenia programu 500 plus.

Ambasada Rwandy w Warszawie działa od grudnia 2021 roku. Polska jest pierwszym państwem z tzw. byłego bloku wschodniego, w którym została otwarta placówka dyplomatyczna tego afrykańskiego kraju.
– Poznaliśmy się z panem ambasadorem w Pałacu Prezydenckim – tłumaczył podczas sobotniego briefingu prasowego starosta Jarosław Sochacki. – Dzisiejsza wizyta ma dwa cele. Chcemy porozmawiać o współpracy gospodarczej, a przy okazji pan ambasador, wraz z małżonką, weźmie udział w balu charytatywnym.
Czytaj także
Gospodarka Rwandy jest w dużej mierze oparta na rolnictwie. W ciągu ostatnich 20 lat średni wzrost PKB wyniósł ok. 8 proc. rocznie. Rwanda inwestuje w edukację i infrastrukturę, a także nawiązuje współpracę z krajami zachodnimi.
– Już wcześniej pan starosta odwiedził mnie w ambasadzie, więc przyszła pora na rewizytę – mówił prof. Anastase Shyaka. – Dziś jest na to najlepszy moment, bo mogę przy okazji wziąć udział w balu charytatywnym i pomóc potrzebującej osobie. Wiem też, że powiat rypiński jest bardzo przedsiębiorczy. Działają tu poważne firmy, także w dziedzinie rolnictwa. Chcę się spotkać z przedsiębiorcami i porozmawiać o ewentualnej współpracy.
Prof. Shyaka gościł m.in. w firmie Cedrob, odwiedził także Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej. Wieczorem ambasador wziął udział w charytatywnym balu starosty. W tym roku zebrane pieniądze trafią na leczenie Leny Morawskiej – dwuletniej dziewczynki, która choruje na opryszczkowe zapalenie mózgu.