- Od kilku dni, również ja osobiście, bardzo intensywnie pracowaliśmy nad tym, aby postarać się w pewien sposób rozwiązać trudności i problemy, które napotkaliśmy i rozwiać wszelkie wątpliwości ze strony Polski i Węgier. Ale też pracowaliśmy, by rozwiązać kwestię praworządności i mechanizmu zależności, żeby zostało to tak wypracowane, jak było wypracowane z Parlamentem Europejskim - powiedziała kanclerz Niemiec.
- Dziś okaże się, czy rzeczywiście w ramach RE dla naszej propozycji znajdziemy jednomyślność. Naprawdę wykonaliśmy dużą pracę w tym kierunku - dodała.
Angela Merkel: Postęp dla Europy
Angela Merkel stwierdziła, że ma nadzieję, iż do środy do wieczora uda się osiągnąć "postęp dla Europy".
- Będzie to ważny znak dla zdolności negocjacyjnych UE, jeżeli dziś rzeczywiście ten ważny rezultat byśmy mogli osiągnąć - powiedziała.
Wcześniej premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że Polska nie zrezygnuje z nacisków na wpisanie wytycznych, dotyczących stosowania mechanizmu powiązania praworządności z budżetem unijnym.
- Jeżeli te wytyczne, które być może będą przyjęte na RE, nie będą przez KE wkomponowane w ich wytyczne, w ich mechanizm stosowania prawa, to my nie będziemy w stanie uzgodnić procedury budżetu - zapowiedział w Brukseli premier Morawiecki.
- Musimy jako Europa rozstrzygnąć kwestie związane z wieloletnimi ramami finansowymi, ze specjalnym funduszem odbudowy. Ale mechanizmy uruchamiania tych funduszy muszą być jasne. Nie mogą podlegać żadnym arbitralnym decyzjom. Nie mogą podlegać decyzjom politycznie motywowanym. Musimy mieć jasność co do stosowanych kryteriów - dodał.
