Anturium - niezwykła roślina z tropików
Anturium to roślina tropikalna, która naturalnie rośnie w Meksyku, wilgotnych lasach Ameryki Środkowej (Kostaryka, Panama) i Południowej (Brazylia, Paragwaj, Argentyna). ,
Katafile - czyli liście anturium - najczęściej mają lancetowaty kształt, zwykle są zielone, szybko wysychają, brązowiejąc, czerwieniejąc lub żółknąc. U niektórych gatunków odpadają, jednak najczęściej pozostają na roślinie, usychając.
Kwiaty anturium mogą być czerwone, bladoróżowe, jasnofioletowe, a nawet białe. To właśnie te nietypowe kwiaty są tym, co przyciąga oko i sprawia, że chcemy mieć anturium w domu.
Z węzłów na łodygach wyrastają pojedyncze kwiatostany typu kolbiastego. To, co jest zwykle czerwone w kwiatach anturium, to pochwa kwiatostanu - zazwyczaj jest płaska, ma kształt lancetowaty, jajowaty lub sercowaty. Pochwy kwiatostanowe są często kolorowe, mają barwy od zielonego, przez czerwony i purpurowy, aż do fioletowego. U wielu gatunków kolor pochwy kwiatostanowej zmienia się wraz z fazą dojrzewania kwiatów lub po przekwitnięciu rośliny. Zaś ten wystający pręcik w anturium to kolba (również część kwiatostanu). Kolba może mieć różne kolory, np. może być kremowo-żółta czy czerwonawa.
Warto wiedzieć, że rośliną pokrewną do anturium jest skrzydłokwiat. Ich kwiaty są bardzo podobne pod względem kształtu.
Czy anturium pachnie?
Kwiaty wielu gatunków anturium wydzielają wyraźny zapach, zależny jednak od koloru kwiatów. Jasne kwiaty anturium pachną słodko, natomiast ciemne kwiaty anturium mają zapach podobny do gnijących owoców.
Co ciekawe, kwiaty anturium pachną zwykle tylko około południa.
Optymalne warunki dla anturium
Anturium potrzebuje stanowiska słonecznego, najlepiej z jasnym, rozproszonym światłem. Jednak najlepiej, by stanowisko było widne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione. Optymalna temperatura dla anturium to 19-23 st. C, zimą nawet chłodniej.
Przez większość roku anturium może stać na parapecie od strony wschodniej i zachodniej. Jednak na zimę anturium lepiej przestawić na parapet południowy.
Anturium podlewamy nawet dwa razy w tygodniu, ziemia nie powinna być przesuszona. Do podlewania używamy wody odstałej, w temperaturze pokojowej.
Anturium lubi dużą wilgotność powietrza.
Anturium potrzebuje żyznego podłoża. Najlepiej sprawdzi się podłoże umiarkowanie wilgotne o odczynie raczej kwaśnym (pH 5,5). To ważne, by podłoże było mocno przepuszczalne, można użyć perlitu i keramzytu.
Dlaczego anturium nie kwitnie? Jaki nawóz do anturium?
Anturium to dość wymagająca roślina. Pochodzi z klimatu tropikalnego i najlepiej rośnie w warunkach podobnych do naturalnych. Brak kwitnienia u anturium może być wynikiem niespełnienia potrzeb rozwojowych rośliny.
Czynników zaburzających kwitnienie anturium może być kilka. Jednym z najczęstszych jest zbyt niska wilgotność powietrza. Anturium, jako roślina tropikalna, potrzebuje wilgotnego środowiska, aby prawidłowo się rozwijać. Zbyt suche powietrze hamuje proces kwitnienia. Regularne zraszanie liści i zapewnienie odpowiedniej wilgotności wokół rośliny mogą pomóc w rozwiązaniu tego problemu.
Są również inne czynniki hamujące kwitnienie anturium. W galerii wyjaśniamy szczegółowo:
jakie warunki lubi anturium,
jakie są przyczyny, że anturium nie kwitnie,
a także znajdziesz tam wskazówkę, jaki nawóz sprawdzi się najlepiej do anturium.