W środę i czwartek (16-17.10) na terenie powiatów sępoleńskiego, tucholskiego i nakielskiego służby mundurowe i wydziały zarządzania kryzysowego przeprowadziły duże ćwiczenia obronne. W Sępólnie Krajeńskim pod kryptonimem „Wisła 24” realizowany był epizod praktyczny na terenie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych. Ćwiczenia koordynowała sępoleńska policja i straż pożarna, a prowadzone były we współpracy z urzędami, szkołami, Urzędem Wojewódzkim w Bydgoszczy i antyterrorystami.
Czytaj też:
Atak terrorystyczny - scenariusz ćwiczeń "Wisła 24"
Scenariusz ćwiczeń zakładał, że uzbrojony napastnik wtargnął do szkoły, wziął zakładników i zabarykadował się w jednym z pomieszczeń na terenie obiektu.
- Z informacji przekazanych dyżurnemu wynikało, że uzbrojony dywersant wpada do szkoły, bierze zakładników, a następnie barykaduje się z częścią z nich w jednym z pomieszczeń. Kilkoro zakładników zostało rannych. Na miejscu pojawiają się policjanci, którzy potwierdzają informacje uzyskana od dyrektora szkoły o ataku sabotażysty. Dyżurny natychmiast powiadamia odpowiednie służby i instytucje o zagrożeniu terrorystycznym. Patrole policyjne blokują drogi znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie obiektu, a strażacy z Państwowej Straży Pożarnej są w gotowości do udzielenia pomocy poszkodowanym, a także pomocy przy ewakuacji szkoły - przedstawia scenariusz asp. szt. Małgorzata Warsińska, oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Sępólnie.
Na miejscu pojawia się Samodzielny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji, którego zadaniem było wyeliminowanie napastnika oraz odbicie uwięzionych osób. Akcji towarzyszyły huki i wystrzały z broni. Napastnik został obezwładniony. W trakcie zakładanych działań okazuje się, że dywersant podkłada na terenie szkoły ładunek wybuchowy. Zapadła decyzja o natychmiastowej ewakuacji zagrożonego wybuchem obiektu. Na miejsce zostali wezwani policyjni saperzy, którzy zabezpieczyli i zneutralizowali niebezpieczny pakunek.
Realizowane ćwiczenia miały na celu przetrenowanie reagowania w sytuacjach kryzysowych, doskonalenie umiejętności uczestników ćwiczeń w warunkach zbliżonych do rzeczywistych oraz doskonalenie współdziałania sił policyjnych różnych szczebli i rodzajów służb w czasie rozwiązywania sytuacji kryzysowej, a także współdziałania z podmiotami poza policyjnymi.
