Problem chorób przenoszonych drogą płciową to nadal poważny temat zarówno w naszym województwie, jak i w całym kraju. Niestety, liczba osób zakażonych nie zmniejsza się. Stale pojawiają się nowe przypadki, dlatego specjaliści wykorzystują coraz nowsze formy profilaktyki, by edukować o tym, jak uniknąć zakażenia czy zachęcać do testowania w kierunku tych chorób.
Twórcą bezpłatnej aplikacji PrEP HIV, która równocześnie ma pełnić rolę profilaktyczną i być pomocą, dla tych którzy narazili się na zakażenie, jest prof. Miłosz Parczewski z Kliniki Chorób Zakaźnych, Tropikalnych i Nabytych Niedoborów Immunologicznych PUM. Profesor jest obecnie prezesem Polskiego Towarzystwa Naukowego AIDS.
Kto w tobie mieszka? Jesteś siedliskiem życia mikroorganizmó...
- Aplikacja powstała dzięki współpracy z Centrum Transferu Technologii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego oraz z firmą informatyczną z Warszawy - mówi prof. Miłosz Parczewski. - Jest darmowa i dostępna zarówno na smartfonach pracujących w systemie Android jak i iPhonach. Można z niej korzystać w języku polskim i angielskim. Aplikacja PrEP HIV dotyczy zdrowia seksualnego, profilaktyki przedekspozycyjnej - czyli jak zabezpieczać się przed możliwym zakażeniem HIV i poekspozycyjnej - gdzie szukać pomocy po ryzykownej sytuacji i w jaki sposób to zrobić. Można w niej przeczytać także o innych chorobach przenoszonych drogą płciową (kiła, rzeżączka, chlamydia), których wykrywalność w ostatnim czasie wzrasta, a także np. o szczepieniach. O tych ostatnich albo o zażywaniu leków aplikacja może także przypominać. Wystarczy wpisać do niej informacje o terapii czy szczepionkach.
- Polecamy aplikację każdemu. Poklikajcie, poczytajcie, dowiedzcie się na czym polega profilaktyka HIV „przed”, gdzie można ją otrzymać, co zrobić, gdy nie macie pewności czy nie jesteście zakażeni - zachęca prof. Parczewski.
"Antykoncepcja", która nie działa: tego nie rób! Fakty i mit...
W lutym tego roku aplikacja została nagrodzona certyfikatem i medalem w Bangkoku. Do pana profesora powędrował jeszcze jeden medal. Gdyż wspomniana aplikacja nie jest jedyną. Powstała także druga - specjalistyczna, przeznaczona do oceny oporności wirusa.
Główna droga zakażenia HIV i chorobami przenoszonymi drogą płciową to dziś kontakty zarówno hetero, jak i homoseksualne. Coraz częściej pojawiają się też zakażenia po tzw. „chemseksie”. Niestety w dzisiejszych czasach nie brakuje osób zażywających narkotyki, dopalacze, pod wpływem których dopuszczają się ryzykownych kontaktów seksualnych.
Zobacz też:
