ARiMR kontroluje stosowanie się do programu azotanowego. Można stracić dopłaty, nawet całe

Agata Wodzień
Agata Wodzień
W 2020 roku ARiMR skontrolowała 3738 rolników.
W 2020 roku ARiMR skontrolowała 3738 rolników. Agata Wodzień-Nowak
Ktoś obcy chodził po twoim polu? To mogła być kontrola z ARiMR. Agencja sprawdza, czy rolnicy przestrzegają wymogów wzajemnej zgodności, które wynikają z programu azotanowego. Nieprawidłowości mogą prowadzić do nałożenia kar w postaci obniżenia rolniczych dopłat. Jeśli to celowe działania, to nawet całych.

Dopłaty za 2020 będą nieco wyższe, jednak nie dla tych, którym ARiMR naliczy kary. Stawki płatności:

Wysokość przyznawanych płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego oraz niektórych płatności realizowanych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich jest uzależniona od spełnienia przez rolników norm i wymogów wzajemnej zgodności (ang. cross - compliance). Mowa o takich płatnościach jak:

 • zalesianie gruntów rolnych,
 • działanie rolno-środowiskowo-klimatyczne,
 • rolnictwo ekologiczne,
 • płatności dla obszarów z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi ograniczeniami (ONW),
 • płatności w ramach poddziałania wsparcie na zalesianie i tworzenie terenów zalesionych,
 • wsparcie na zalesianie i tworzenie terenów zalesionych z sukcesją naturalną.

Rolnik, który składa wniosek o przyznanie tych płatności, ma obowiązek przestrzegać przez cały rok kalendarzowy tych wymogów na obszarze całego gospodarstwa rolnego.

Co grozi rolnikowi, jeśli nie przestrzega wymogów wzajemnej zgodnosci - programu azotanowego?

- W przypadku nieprzestrzegania wymogów wzajemnej zgodności wynikających z programu azotanowego konsekwencją jest odpowiednie zmniejszenie przyznawanych rolnikowi ww. dopłat - wyjaśnia Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Od razu pojawia się pytanie, o ile zostaną zmniejszone dopłaty bezpośrednie? - Wielkość zmniejszeń zależy od tego czy niezgodność z przepisami wynika z zaniedbania, czy jest wynikiem celowego działania. Ustalenie procentowej obniżki kwoty do wypłaty dokonywane jest w oparciu o ocenę wagi stwierdzonych naruszeń pod względem kryteriów:

 • zasięgu,
 • dotkliwości,
 • trwałości
 • celowości,

łącznie z przypisaniem odpowiedniej liczby punktów.

Niezgodności na polu po kontroli ARiMR. O ile zmniejszone będą dopłaty?

 • 3% obniżki całkowitej kwoty płatności lub pomocy, jeśli stwierdzona niezgodność wynika z zaniedbania ze strony rolnika. - Jednakże na podstawie raportu z kontroli może zostać wydana decyzja o obniżeniu wielkości potrącenia do 1% lub zwiększeniu go do 5% całkowitej kwoty.
 • 20% obniżki całkowitej kwoty dopłaty, jeśli kontrolerzy stwierdzą celową niezgodność. - Oceny wagi tej niezgodności dokonuje się w raporcie z czynności kontrolnych odrębnie, przypisując jej odpowiednią liczbę punktów.

W przypadku stwierdzenia celowych działań prowadzących do naruszeń wymogów wzajemnje zgodności - programu azotanowego, ARiMR również ma pole manewru. Na podstawie oceny przedłożonej przez właściwy organ kontroli w raporcie z czynności kontrolnych, agencja może wydać decyzję o obniżeniu procentu do wysokości nie mniejszej niż 15% lub, tam, gdzie ma to zastosowanie, zwiększyć ten procent nawet do 100% całkowitej należnej kwoty.

ARiMR: W przypadku stwierdzenia powtarzającej się niezgodności procent sankcji zostanie pomnożony przez 3, jednak maksymalna wysokość sankcji nie może przekroczyć 15% całkowitej kwoty płatności/pomocy.

Usuwając niezgodności można uniknąć kary z ARiMR

Jeśli kwota sankcji nie przekracza równowartości 100 euro, odstępuje się od zastosowania obniżki, ale obowiązkiem rolnika jest usunięcie stwierdzonych niezgodności. U rolnika może zostać przeprowadzona kontrola na miejscu sprawdzająca zrealizowanie działań naprawczych. Brak przeprowadzenia działań naprawczych wskazanych w decyzji o przyznaniu płatności powoduje windykację kwoty sankcji, od której odstąpiono.

- Liczbę punktów, jaką przypisuje się stwierdzonej niezgodności oraz wyrażoną w procentach wielkość kary administracyjnej w zależności od liczby punktów przypisanych stwierdzonym niezgodnościom określa rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 13 maja 2015 r. w sprawie liczby punktów, jaką przypisuje się stwierdzonej niezgodności, oraz procentowej wielkości kary administracyjnej w zależności od liczby punktów przypisanych stwierdzonym niezgodnościom - dodaje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

ARiMR kontroluje pola rolników

Za kontrole w zakresie przestrzegania norm dobrej kultury rolnej zgodnej z ochroną środowiska oraz wymogów podstawowych w zakresie zarządzania w obszarze środowisko, zmiana klimatu, zdrowie publiczne, w części dotyczącej produktów pochodzenia roślinnego oraz zdrowia roślin, odpowiedzialna jest ARiMR. W ramach kontroli w zakresie wzajemnej zgodności Agencja weryfikuje między innymi przestrzeganie przez beneficjentów wymogów z Programu działań.

ARiMR ma obowiązek (nałożony rozporządzeniem Komisji Europejskiej) do kontrolowania co najmniej 1% rolników, którzy złożyli wnioski o płatność/pomoc. - W wyniku typowania metodą analizy ryzyka i losowo do obowiązkowej kontroli w zakresie wzajemnej zgodności skierowano (bez rolników uczestniczących w systemie dla małych gospodarstw) z tytułu OB/ONW, PRŚ, ZAL (PROW 2007-2013), PRŚK, RE, ZAL (PROW 2014-2020):

 • w 2018 roku 7293 rolników
 • w 2019 roku 8045 rolników
 • w 2020 roku 3738 rolników".

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie