Zabytkowy dworzec z XIX wieku jest wymarzonym miejscem działań artystycznych. Charakterystyczna i niepowtarzalna budowla, stojąca w centrum miasta, ogromne sale ze zdobieniami, historyczny rodowód stacji - to wszystko tworzy magię dworca. Niestety, popadającego w coraz większą ruinę i z wciąż niejasną przyszłością. Do dziś bowiem miastu nie udało się przejąć dworca, a właściciel czyli PKP też żadnej modernizacji nie rozpoczęły. Nie powstała też fundacja czy stowarzyszenie na rzecz ratowania zabytku.
I choć konkretnych rozwiązań i decyzji co do losów dworca brak, to aleksandrowianom nie brakuje artystycznych pomysłów, które są realizowane w magicznym otoczeniu i wnętrzach stacji. Warto przypomnieć widowisko teatralne włocławskiego Teatru "Nasz" z 2005 r., które odbyło się w dawnej sali rewizyjnej dworca. Ubiegły rok przyniósł cykl imprez: koncertów, prelekcji, wieczorków poetyckich, które zainaugurowało otwarcie wystawy fotografii parowozów autorstwa Tomasza Sobe-ckiego i przyjazd najprawdziwszej starej ciuchci parowej.
Tegoroczne przedsięwzięcie nosi intrygującą nazwę
Festiwal Dwóch Cesarzy
i nawiązuje do autentycznego spotkania na aleksandrowskim dworcu cara Rosji i cesarza Niemiec. Według starego kalendarza rosyjskiego odbyło się ono 22 sierpnia 1879 r. i właśnie tego dnia, ale 128 lat później rozpocznie się w Aleksandrowie kilkudniowa impreza obejmująca cykl koncertów i konferencję naukową. - _Przyjadą do nas muzycy polscy, ale również z zagranicy. Zaprosi ich Filharmonia Bałtycka i Fundacja "Camerata", które pomagają nam w organizacji koncertów - _mówi wiceburmistrz Jerzy Erwiński.
Festiwal zainauguruje happening - na dworcu spotkają się car z cesarzem, którzy przez miasto przejadą dorożką. Przez kolejne dni muzyczne koncerty odbędą się w różnych miejscach miasta, a imprezę zakończy w niedzielę 26 sierpnia koncert galowy na Placu 3 Maja. Konferencję z prelekcjami na temat historii Aleksandrowa zaplanowano na 25 sierpnia. Tego też dnia ma się odbyć wieczór poświęcony Stachurze, upamiętniający 70. rocznicę urodzin poety.